VİDEO: Antalyalı turizmciler sezona Perge'de merhaba dedi

VİDEO: Antalyalı turizmciler sezona Perge'de merhaba dedi
Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün desteğinde AKTOB tarafından yürütülen '2018 Perge Yılı' kapsamında, sezon açılışı Perge Antik Kentinde yapıldı.


TurizmGüncel - Antalya

Antalyalı turizmciler kent turizminin sahip olduğu deniz, kum ve güneşin yanına tarih ve kültürü de eklemek için harekete geçti.2018'i Perge Yılı ilan eden Antalyalı turizmciler, sezonun açılışını da Perge'de yaptı. Düzenlenen etkinliğe, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda turizmci katıldı. Sezona Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin konser ve gösterisi ile merhaba diyen turizmciler, 2018 yılından da umutlu olduğunu belirtti.''2014 RAKAMLARI YAKALANACAK GİBİ''

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Dr Erkan Yağcı, turizm sezonunun açıldığını ve ilk 4 ayda Antalya'ya 1.2 milyon ziyaretçinin geldiğini belirtti. Antalya'nın 2018 yılında 2014 rakamlarını yakalayacak gibi göründüğünü kaydeden Yağcı, ''İlk 4 ayda geçen yıla kıyasla yüzde 45'lik bir ziyaretçi artışı söz konusu. Avrupa pazarlarındaki yüksek büyüme, geçtiğimiz yıllardaki kaybımızın telafisinde ciddi bir performans gösteriyor. Tüm Avrupa'da  göstergeler pozitif. En fazla büyüme ise İngiltere pazarında. İngiltere'de 2014 rakamlarına bu yıl ulaşmış bulunuyoruz.'' dedi.

''RUSYA'DAKİ BÜYÜME DEVAM EDİYOR''

Rusya ile yaşanan krizin ardından geçen yıl bu ülkede çok ciddi büyüme kaydedildiğini ifade eden Yağcı, büyümenin bu yıl da devam ettiğinin altını çizdi. Yağcı, ''Bu sene Rusya'da yakalanan yüzde 61'lik artışla, tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşmış bulunuyoruz.'' ifadelerini kullandı.''DEĞİŞEN TURİZM TRENDLERİ TAKİP EDİLEREK PLANLAMA YAPILMALI''

Dünyada değişen turizm trendlerinin takip edilerek planlama yapılması gerektiğini belirten Yağcı, ''Ülkemize gelen turisti doğal güzelliklerimize ve değerlerimize yönlendirerek ülkemizin ve Antalya'mızın kalkınmasına fayda sağlamak durumundayız. Ürünlerimizi ve pazardaki üstünlüğümüzü kullanarak yeniliklere öncülük etmeliyiz. Ama bunu bütüncül olarak, sahillerimizden tüm bölgelerimize sürdürülebilirlik prensibiyle yaymamız gerekiyor.'' dedi.

HER YIL BAŞKA BİR ANTİK KENT

Bundan sonra her yıl Antalya'nın başka bir kentinin tema olarak belirleneceğini ifade eden AKTOB Başkanı, ''Antalya çok cömert bir bölge. Antalya'da tarih, kültür, doğa, yayla... her şey var. Dünyada Antalya kadar antik kent ve tiyatroya sahip başka bir kent yok. Bu zenginliklerimizi turizm ile değerlendirmeliyiz. Sayın Vali ve Sayın belediye başkanı ile, gelen ziyaretçilerimizin kültürel zenginliklerimizi tanımasını ziyaret etmesini sağlamayı hedefledik. Çok güzel bir sinerji yakalamış bulunmaktayız. '' ifadelerini kullandı.

''RAKİPLERİMİZİN HİÇBİR BİÇİMDE SUNMA İMKANI OLMAYAN...''Yağcı, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

Tükiye farklı, Antalya daha da farklı. Bizi rakiplerimizden daha zengin kılan kültürel mirasımızla rekabeti fiyatla değil, ürün zenginliğiyle yakalam bu organizasyonun bir diğer amacı. Rakiplerimizin hiçbir biçimde sunma imkanı olmayan Anadolu'ya özgü, Hitit, Frig, Selçuklu, Yunan ve Roma uygarlıklarının doğduğu bir hazine üzerinde yaşıyoruz. Bu çalışma, bu bölgedeki kültürel değerleri öne çıkarmak için bir başlangıç noktası.

Bu çerçevede her yıl bir değerimizi öne çıkaracağız. Aspendos, Side, Phaselis gibi değerlerimizi tema haline getirip ürüne dönüştüreceğiz. Bu yılı UNESCO Dünya Mirası Geçici Mirası Listesinde yer alan Perge'ye ayırdık. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Perge'yi ziyaret ederek desteğini ifade etti. Perge, Helenistik dönemin en zengin ve seçkin şehirlerinden biri Perge. Hitit İmparatorluğu, Büyük İskender ve Roma İmparatorluğu gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Burada restorasyon çalışmaları ve kazılar hala yoğun bir şekilde devam ediyor.

''PERGE'NİN KURUMSAL KİMLİĞİ, LOGOSU VE TANITIM VİDEOLARI HAZIRLANDI''

Ancak Perge'ye bu zamana gereken değeri veremedik. 14 milyon turist hedeflediğimiz Antalya'da, daha fazla turistin Perge'yi ziyaret etmesini sağlamak durumundayız.

Biz Perge için bir kurumsal kimlik oluşurduk. Videolarını ve logosunu hazırladık. Info kanalarında Perge'nin tanıtımı için çalışmalarımız devam ediyor. Yıl boyunca katılacağımız fuarlarda da Perge'yi işleme kararı aldık.Yağcı'nın ardından kürsüye gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, Perge Antik Kentin'de böyle bir etkinlik düzenlemesinin son derece anlamlı olduğunu belirtti. Türel, konuşmasının devamında şunları söyledi:

TÜREL: GEÇ ATILMIŞ BİR ADIM

''Aldığımız kararla, bundan sonra her yıl bir antik değerimizi öne çıkaracağız. Bu, dünya kenti Antalya'nın tanıtımı için çok önemli ve geç atılmış bir adım.

Perge gibi tarihi merkezlerimize hakettiği değeri veremedik. Her şeye rağmen yaptığımız çalışmaların sonucunu yavaş yavaş alıyor olmamız umut veriyor.

''14 MİLYON TURİSTİN 4 MİLYONU PERGE'Yİ ZİYARET ETMELİ''

Örneğin bu yıl Antalya'ya 14 milyon turist bekliyor, kaybettiğimiz yılları telafi etmeyi hedefliyoruz.  Kentimize gelecek turistlerin en z 4 milyonunun da Perge'yi ziyaret etmesini hedefliyoruz. Geçen yıl 10 milyon insanın geldiği Antalya'da Perge'yi ziyaret eden turist sayısı maalesef 60 bin.

Biz çıtayı çok yükselttik. Geçmişte en fazla 400 bin turist gelmiş. Perge'nin bu eşsiz güzelliğini görmeyen bilmeyen kimsenin kalmaması lazım. Bu konuyu Turizm Bakanımızla paylaştığımızda çok önemli desteklerini aldık.

AKTOB''un öncülük ettiği bu çalışmaya herkesin destek vermesi lazım.''KARALOĞLU KZALARA KARŞI UYARDI

Etkinliğe video konferansla katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise, turizmin Antalya için önemine dikkat çekti. Sezonun başlaması ile birlikt artan trafik kazaları konusunda turizmcileri uyaran Karaloğlu, ''Şoförleri yorgun ve uykusuz çalıştırmayın. Tecribesi şoförlere turisti emanet etmeyin.'' uyarısında bulundu.
Bu Haber 11.05.2018 - 12:20:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.