Venedik sular altında kalabilir

Venedik sular altında kalabilir

Bilim insanları, dünyanın ünlü turistik kentlerinden Venedik'in 2150 yılına kadar sular altında kalacağını öngörüyor.


İtalya'da bilim insanları, sel bariyerleri sisteminin Venedik'i batmaktan ve deniz seviyesinin yükselmesinden korumak için yeterli olmayacağını belirterek, kentin 2150 yılına kadar sular altında kalacağını belirtti.

Euronews'in haberine göre çalışma, Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) uzmanları tarafından yürütüldü ve gelgit seviyesinin yükselmesine ilişkin veriler analiz edildi.

Venedik onlarca yıldır giderek sıklaşan sel baskınlarıyla mücadele ediyor.

Kuzey Adriyatik Denizi'nde Venedik ve adalarını çevreleyen 550 kilometrekarelik sığ bir koy olan lagünde şu anda bir sel bariyeri sistemi bulunuyor. Ancak bilim insanları, bu bariyerlerin kanal kenti sürekli batmaktan ve deniz seviyesinin yükselmesinden korumak için yeterli olmayacağı görüşünde.

INGV'de görevli bir grup bilim insanı, Venedik lagünündeki gelgit seviyesinin yılda yaklaşık yarım santimetre yükseldiğini tespit etti.

Bilim insanları, Venedik'in en ünlü meydanı olan San Marco Meydanı'nın bazı bölümlerinin 70 santimetre su altında kalacağını tahmin ediyor. Şehrin batı yakası da bu durumdan ilk etkilenen bölgelerden biri olacak. 2019-2023 yılları arasında 58 kez sular altında kalan bu bölge, en sık su baskınına uğrayan bölgelerden biri.

INGV araştırmacısı Marco Anzidei, "Deniz seviyesindeki artış, özellikle yerel olarak çökme ile hızlanırsa, giderek daha şiddetli ve yaygın kıyı erozyonuna, sahillerin geri çekilmesine ve halklar için çok önemli çevresel ve sosyoekonomik etkileri olan deniz taşkınlarına yol açıyor" dedi.Bu Haber 20.06.2024 - 13:19:57 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.