Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası

Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
Misbah Muhayyeş Vakfı'nın Rixos Pera İstanbul 'a marka tecavüzü ve haksız rekabet' davası açtığı bildirildi.


2002 yılında Pera Palace otelinin isim hakkını tescil ettiren Misbah Muhayyeş Vakfı'nın Rixos Per İstanbul'a 'marka tecavüzü ve haksız rekabet' iddilarıyla 66 bin liralık tazminat davası açtığı belirtildi.MARKA MÜCADELESİNE GİRİŞTİ

Gazete Habertürk'ten Hayati Arıgan'ın haberine göre, Pera Palas’ın isim hakkını elinde bulunduran Misbah Muhayyeş Vakfı, ünlü oteller zinciriyle marka mücadelesine girişti. Vakıf, Rixos Pera İstanbul Oteli’nin işletmecisi Fine Otelcilik şirketine ‘marka tecavüzü ve haksız rekabetin önlenmesi’ davası açtı.

İstanbul Fikri Sınai Haklar ve Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada vakıf, 1892’de faaliyete başlayan Pera Palas Oteli’nde Atatürk, Ernest Hemingway ve Agatha Christie gibi ünlü isimlerin kaldığını, Cristie’nin kült romanı Orient Express’i Pera Palas’ta yazdığını belirtti.

Pera ismini 2002’de tescil ettirdiklerini dile getiren Misbah Muhayeş Vakfı, Rixos Pera İstanbul Oteli ile Pera Palas Oteli arasında yazılış ve anlam benzerliği olduğunu ifade edip davalı şirketi haksız kazanç elde etmekle suçladı.

İHTİYATİ TEDBİR TALEBİ

Rixos’un Pera Palas Oteli’nin dünyada tanınmışlık düzeyinden faydalanma amacı olduğunu kaydeden vakıf; bin TL maddi, 15 bin TL marka itibar tazminatı ve 50 bin TL manevi tazminat istedi. Haksız rekabet ve marka hakkına tecavüz oluşturacak her türlü kullanımın önlenmesi ve durdurulması için Rixos’un kullandığı Pera adına ihtiyati tedbir konulmasını isteyen vakıf, otelin internet sitesine erişimin engellenmesini de talep etti. Haberin devamı>>>
Bu Haber 15.03.2018 - 10:35:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.