Uygar Koçaş, The Marmara'da yaptıkları 45 milyon dolarlık renovasyonu anlattı

Uygar Koçaş, The Marmara'da yaptıkları 45 milyon dolarlık renovasyonu anlattı
The Marmara Taksim Genel Müdürü Uygar Koçaş, yaptıkları köklü renovasyon ve tesisteki yeniliklerle ilgili bilgiler verdi.


TurizmGüncel

The Marmara'da basın ile bir araya gelen Genel Müdür Uygar Koçaş, otelin dört senelik bir çalışma sonunda yenilendiğini ifade etti. Yenilemeye 45 milyon dolar harcandığını belirten Koçaş, toplamda 40 bin metrekarelik bir alanın yenilendiğini kaydetti.

ÜNLÜ MİMAR DAN KWAN İLE ÇALIŞILDI

Otelin yenilenme sürecinde ünlü mimar Dan Kwan ile çalıştıkları bilgisini veren Uygar Koçaş, Kwan'ın Türklerin Orta Asya'dan günümüze kadar geçirdikleri zamanı inceleyerek o kültüre ait unsurları renovasyonda kullandığını söyledi. Koçaş, Kwan'ın otelin simgesel durumunun daha da ön plana çıkarmayı amaçladığını kaydetti.

Tesiste bulunan 388 odadan 82 tanesinin süit olduğuna dikkat çeken Koçaş, Kwan'ın odalardaki tasarımı toplantı salonlarına da yansıttığını ifade etti. Toplantı odalarında da yüksek teknoloji kullanıldığını belirten Koçaş, otelde gün ışığı gören iki tane de balo salonu bulunduğunu söyledi.

MÜŞTERİLERİMİZİ ŞAŞIRTIYORUZ

Konaklama sektöründe hizmetin önemine değinen Koçaş, ''Fiziksel özellikler bir yere kadar insanları etkiliyor. Bu nedenle servis ve kalite çok önemli. Biz toplantı misafirlerimizi şaşırtıyoruz mesela. Toplantı aralarında, üç masör konuklara boyun ve sırt masajı yapıyor. Bu uygulamamız çok beğenildi. Mesela yayık ayranı yapan bir makinemiz var. Öyle ciddi bir toplantıda çok keyifli olabiliyor. Mısır patlatıyoruz veya kestane pişiriyoruz. Yazın da buzun içinde karpuzu kesip getiriyoruz. Bunu misafirler istemiyor, biz yapıyoruz.'' dedi.

'ZİNCİRLERLE NASIL REKABET EDECEKSİNİZ?'

Hizmette Türk kültürünü ön plana aldıklarını ifade eden Uygar Koçaş, “Amacımız Türk kültürünü hem fiziksel, hem de servis anlamında yansıtmak. Başka türlü uluslararası zincirlerle nasıl rekabet edeceksiniz? Kendi kültürümüze sahip çıkıyoruz ve konuklarımızı Türk kültürünü en iyi şekilde yansıtarak ağırlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.Koçaş, değerlendirmelerine şu şekilde devam etti:

''ESMA SULTAN'I DA BİZ İŞLETİYORUZ''

''Esma Sultan'ı da biz işletiyoruz ve hem yerli hem de yabancı çok sayıda şirketi orada ağırlıyoruz. Aynı zamanda bir tane de şarap şirketimiz var. Vinkara şaraplarını üretiyoruz. Genelde yerli üzüm üretiyoruz. Bir tane de Yaşasın adlı bir köpüklü şarap markamız var.

''45 MİLYON DOLAR HARCANDI''

Otelin Gym ve Spa bölümü de yenilendi. Otelin renovasyonu 4 yıl sürdü ve bu süre içinde 40 bin metrekare alan yenilendi. Yenileme için toplamda 45 milyon dolar harcama yapıldı. Kullandığımız bütün lambalar tasarruflu veya LED'li. Isıtma konusunda yeni bir otomasyon sistemi kurduk. Yeni teknoloji daha az enerji harcıyor.

''MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ARTTI''

Renovasyondan sonra misafir memnuniyeti ve geri dönüşler arttı. Uzun süreli kalan misafir sayılarında bir artış kaydettik. Önümüzdeki sene renovasyonun getirilerini daha iyi hissedeceğiz. Amacımız, bulunduğumuz segmentte zirveye çıkmak.''

Koçaş'ın yenilemeye dair altını çizdiği diğer noktalar şu şekilde:

*1980'de başlayan otel yatırımları 2013 yılında zirve yaptı ve çok büyük yatırımlar yapıldı. Yatırım yaparken, zirvedeki rakamları baz alarak yapmamak gereliyor. Onu baz alarak yatırım yapanların sıkıntı çektiğini düşünüyorum açıkçası.

*Yıl ortalaması doluluk oranımız yüzde 75.

*Bir şeye daha öncülük ettik ve e-şarj üniteleri kurduk. Elektrikli arabaları burada şarj edebiliyoruz.

*Misafir anketlerinin tamamını online yapıyoruz ve kağıt tasarrufu sağlıyoruz.

*Check-in yapan müşteri, odasına girer girmez televizyondaki kanalların içinden ilk kendi ülkesinin kanallarını görüyor.

*Odalara bir de Handy adlı bir telefon koyacağız. Misafirlerimiz bu telefonları şehir içinde kullanabilecekler. Ücretsiz internet olacak telefonda. Bunun anlaşmaları yapıldı.

*Teknlojinin kullanımına dikkat etmek lazım. Sonuçta ben müşterime temas etmek onunla iletişime geçmek istiyorum. O nedenle online check-in sistemini düşünmüyoruz.

*Toplam rezervasyonun yüzde 30'u internetten yapılıyor.

*Renovasyon oda fiyatlarına nasıl yansıdı. 

Bu Haber 15.12.2015 - 11:13:38 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Figen-Ali ÇAĞDAŞ - 17.12.2015 - 11:39

    Başarılı çalışmalrınızdan gurur duyuyoruz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.