UNWTO: Turizm güçlü bir toparlanma sergiliyor

UNWTO: Turizm güçlü bir toparlanma sergiliyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütüne (UNWTO) göre, dünya genelinde turizm artan önemli ekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen güçlü bir toparlanma sergiliyor


UNWTO tarafından yayınlanan Dünya Turizm Barometresi verilerine göre, uluslararası turizm 2022'nin ilk beş ayında, yaklaşık 250 milyon uluslararası varışın kaydedildiği güçlü bir toparlanma gerçekleştirdi. Ocak-Mayıs 2021 döneminde bu sayı 77 milyon civarındaydı. Bu durum sektörün pandemi öncesi 2019 seviyelerinin neredeyse yarısının yakalandığı anlamına geliyor.

Dünya Gazetesinde yer alan habere göre, Avrupa, 2021'in ilk beş ayında olduğundan dört kat daha fazla uluslararası varış karşıladı. Bölgede yüzde 458’lik bir gelen yolcu artışı görüldü. Dünya Turizm Barometresi verilerine göre, Amerika'ya gelenler iki katından fazla artarken diğer bölgelerde de iyileşme görülüyor. Orta Doğu'da yüzde 157 ve Afrika'da yüzde 156’lık bir artış görülse de rakamlar 2019’daki seviyelerin hala epey altında kaldı. Asya ve Pasifik’te ise varışlar 2019’daki seviyelerin yüzde 90 altında olsa da, geçen yıla göre ikiye katlandı.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili turizmin canlanmasının dünyanın birçok yerinde hız kazandığını ve turizm sektörünün yoluna çıkan zorlukların üstesinden geldiğini söyledi. Raporda görüşlerine yer verilen Pololikashvili rehavete kapılmamak gerektiğine de dikkati çekerek, 2022'nin geri kalanında sektörü etkileyebilecek ekonomik ters rüzgârlar ve jeopolitik zorluklar yaşanabileceği konusunda uyardı.

Türkiye dahil pek çok ülke pandemi öncesi gelir düzeyini yakaladı

Turistler tarafından yapılan harcamalar ve ülkelerin turizm gelirleri de sektörde yaşanan toparlanmayla tutarlı olarak artıyor. Fransa, Almanya, İtalya ve ABD'den giden turistler tarafından yapılan harcamalar pandemi öncesi seviyelerin yüzde 70 ila yüzde 85'ine ulaşmış bulunuyor. Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar'lı turistlerin harcamaları ise 2019 seviyelerini aşmış durumda.

Uluslararası turizm gelirleri açısından ise, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkenin pandemi öncesi seviyelere ulaştığı görüldü. Moldova Cumhuriyeti, Sırbistan, Seyşeller, Romanya, Kuzey Makedonya, Saint Lucia, Bosna Hersek, Arnavutluk, Pakistan, Sudan, Türkiye, Bangladeş, El Salvador, Meksika, Hırvatistan ve Portekiz’in pandemi öncesi gelir seviyelerine tamamen kavuştuğu belirtiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2022'nin ilk 6 ayında turizm geliri 14,2 milyar dolar oldu. Bu tutar pandemi öncesinde 2019 yılının ilk 6 ayında elde edilen turizm gelirini yüzde 12,4 aşıyor. 2019'un ilk 6 ayındaki turizm geliri 12,6 milyar dolardı. Turizm geliri 2020'nin ilk 6 ayında 4,1 milyar dolar ve 2021'in ilk 6 ayında ise 5,5 milyar dolar olmuştu.Bu Haber 02.08.2022 - 09:02:02 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.