Uluslararası basın Kahramanmaraş merkezli depremle ilgili ne yazdı?

Uluslararası basın Kahramanmaraş merkezli depremle ilgili ne yazdı?

Dünya basını Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremi yazdı.


Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremler dünya basının da gündeminde. Pek çok ülke Türkiye'ye yardım eli uzatırken dünya basını bölgedeki gelişmeleri anbean okurlarına aktarıyor.

Hürriyet’in aktardığına göre dünya genelindeki gazetelerin Türkiye’de yaşanan deprem felaketine dair haberleri şu şekilde:

Yunan gazeteden Charlie Hebdo’ya yanıt

Yunan Kathimerini gazetesi 'Yunan bilim adamları: Hasarın boyutu çok büyük' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Gazetede, Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya yanıt niteliğinde bir karikatür yayımlandı. Söz konusu karikatürde, yıkılan binaların üstünde, gökyüzünde hilal şeklinde bir ayın gözünden bir damla yaş damlıyor.

'Ölü sayısı 20 bini aştı salgın korkusu'

CNN Yunanistan ise 'Ölü sayısı 20 bini aştı salgın korkusu' başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi;

'Türkiye ve Suriye'deki kurtarma ekipleri hayatta kalanları kurtarmak için çabalarken, yardım grupları yeni kar yağışının yanı sıra su, iletişim ve elektrik eksikliğinin ölümcül bir ikincil felaketi tetikleyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.'

'Felaketin boyutu hala belirsiz'

BBC 'Dondurucu havanın umutları kırdığı' yorumunda bulunduğu haberinde 'Depremlerde 20 binden fazla insanın öldüğü biliniyor. Ancak BM felaketin tam boyutunun hala belirsiz olduğu konusunda uyarıyor' bilgisine yer verdi.

NYT: Artık Antakya yok

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT) ise ''Artık Antakya yok': Türkler depremin bir kenti, bir medeniyeti yıktığını söylüyor' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

NYT haberinde 'Türkiye'de yaklaşık bir asırdır meydana gelen en şiddetli depremin en çok vurduğu bölge olan Antakya'da binlerce kişi, hayatlarını alt üst eden ve birçoğunu evsiz, mülksüz bırakan felakete anlam vermeye çalışıyor. Hatıra yok ve bazıları için burada gelecek yok' ifadelerine yer verdi.

Antakya'da yaşan 41 yaşındaki Kazım Kuseyri ile konuşan gazete Kuseyri'nin 'Artık Antakya yok' sözüne yer verdi. Gazeteye konuşan Kuseyri sözlerine şöyle devam etti;'Arkadaşlarımı kaybettim; Arkadaşlarımla birlikte Yemek yiyip içtiğim binaları kaybettim. Tüm anılarımı kaybettim. Artık Hatay'da yaşamak için bir nedenim kalmadı. Çünkü hiçbir şey yok.'

AFP, Euronews ve Guardian da haberlere yer verdi

Uluslararası haber ajansı AFP, Maxar tarafından yayınlanan uydu görüntülerini aboneleri ile paylaştı. Uydu görüntüleri Antakya'daki yıkımı gözler önüne seriyor...

Euronews depremzede Kasım Gündüz'ün yaşadıklarını okurlarına aktardı. Enkazdan sağ çıkan Gündüz'ün oğlunun hayatını kaybettiğini yazan Euronews yaşlı adamın karısının hala enkaz altında olduğunu bildirdi. Çiftin 52 yıllık evli olduğunu yazan Euronews haberinde Gündüz'ün şu sözlerine yer verdi; 'Eşimin adı Şefika, ona gülüm dedim… gülüm… sonra Şefika dedim ama ondan bir şey duyamadım. Hiç ses yoktu.'

İngiliz Guardian gazetesi sayfasını enkaz altında doğan ve burada hayata tutuna mucize bebeğe ayırdı. Suriye'deki enkazdan canlı çıkan ancak tüm ailesini kaybeden bebeğe Aya adı verildiğini yazan İngiliz gazete bebeğe büyük amcaya emanet edileceğiniz yazdı.

“İki ülkedeki ölü sayısı 21 bini geçti”

CNN International depremin 2002'den beri yaşanan en ölümcül 2. deprem olduğunu yazdı ve ölü sayısının daha artması beklendiği bilgisini okurları ile paylaştı.

Ölü sayının artmaya devam ettiği bilgisini okurları ile paylaşan Bloomberg, Dünya Bankasının devreye girdiğini bildirdi.

İki ülkedeki toplam can kaybının 21 bini geçtiğini yazan Katar merkezli Al Jazeera, 'İnsanları canlı bulma umutları sönüyor ve uzmanlar, bilançonun keskin bir şekilde artabileceğinden korkuyor' dedi.

Sputnik: 1939’dan beri ülkede kaydedilen en güçlü deprem

Rus RT 'Hayatta kalanlar, sert kış sıcaklıklarında barınak eksikliği ile mücadele ediyor' derken bir başka Rus haber platformu Sputnik şu ifadeleri kullandı; 'Türkiye, bunun 1939'dan beri ülkede kaydedilen en güçlü deprem olduğunu söylüyor. Birçok uluslararası kuruluş ve Dünya lideri, felaketin ardından Türk ve Suriyeli yetkililere yardım teklifinde bulundu.'

Hindistan merkezli NDTV ise 'Enkaz altında kalanları kurtarmak için depremin dördüncü gününde de kurtarma çalışmaları 24 saat sürdürülüyor' bilgisini paylaştı.Bu Haber 10.02.2023 - 11:11:16 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.