Ülkay Atmaca: Karlılık düşse de doluluklar iyi

Ülkay Atmaca: Karlılık düşse de doluluklar iyi

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, turizm sezonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.


Turizm sezonuna ilişkin değerlendirmede bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, artan maliyetlere rağmen sezonun iyi geçtiğini belirtti.  

“Antalya’da kışın da iyi geçeceğini düşünüyorum”

Rusya pazarının her geçen gün toparlandığını, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarında da ciddi artış yaşandığını aktaran Atmaca, “Turizm genel anlamda şu anda çok iyi gidiyor. Antalya’da şu anda boş yatak çok az var. Yüksek sezondayız. Otellerin çok büyük bir bölümü yoğun doluluklarla sezona devam ediyor. Eylül ve ekim ayının da iyi geçeceğini öngörüyoruz. Çünkü ciddi bir rezervasyon akışı var. Antalya’da kışın da iyi geçeceğini düşünüyorum. “dedi.

“Rusya ilk sıraya geçti”

Rusya Ukrayna arasındaki sıkıntının devam ettiğini de sözlerine ekleyen Atmaca “Rus turistler her geçen gün artarak gelmeye devam ediyorlar. Ukrayna pazarı tamamen bitik vaziyette. Özellikle İngiltere’den, Avrupa Ülkelerinden, Polonya’dan Almanya’dan ve Orta Doğu pazarından çok ciddi artışlar söz konusu. Bu dolulukların ana nedeni de bu parların yoğunluğundan kaynaklanıyor. Okulların halen tatil olması nedeniyle iç pazar da oldukça hareketli. Temmuz sonu itibarıyla Almanya birinci sıradaydı ama Rusya’nın şu anda ilk sıraya geçtiğini görüyoruz. Kurban Bayramından sonra başlayan hareketlilik bütün hızıyla devam ediyor.”

“Sektörün en büyük sıkıntısı, artan maliyetler ve kalifiye personel sorunu”

Artan maliyetler ve kalifiye personel sorunu ise sektörün en büyük sorunu olduğunu ifade eden Atmaca şu ifadeleri kullandı;

“Maliyetler aldı başını gidiyor. Başta personelimize yaptığımız zamlar olmak üzere enerji girdilerinde çok ciddi artışlar var. Gıda da çok büyük artışlar söz konusu. Ancak üç ay önce Ukrayna Rusya savaşı, uçak ambargosu derken karamsarlık had safhadaydı, gelinen noktada kar oranları düşmüş olsa da şu andaki doluluklar işletmeleri memnun edecek seviyede.

2016 yılındaki uçak krizi ile başlayan ardından pandemi ile devam eden bir kalifiye personel sorunu ile karşı karşıyayız. Özellikle pandemide yeni gelişen meslek dallarındaki maaşların fazla olması hem 12 ay iş olması nedeniyle sektördeki birçok deneyimli personelimizi kaybettik. Bununla ilgili ne yapabilirizi herkes düşünüyor. Çünkü bizim bu işi yapmamızın en önemli göstergesi personelimizin kalifiye ve güleryüzlü olmasıydı. Hep söylüyorum. Turist varsa mutlaka personel olmalı. Bizim bu noktaya geldiğimiz noktadaki turizmin en büyük başarısı birlikte çalıştığımız çalışma arkadaşlarımızdır. Bu sektörden kaybettiğimiz arkadaşları devlet olarak, sektör olarak, STK’lar olarak bu kaybettiğimiz çalışanlarımızı tekrar sektörümüze kazandırmalıyız.”Bu Haber 13.08.2022 - 16:20:42 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.