UKOME'nin kararına bir tepki de SAYD'dan geldi: Kaos çıkar!

UKOME'nin kararına bir tepki de SAYD'dan geldi: Kaos çıkar!
İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezinin 'UBER'e yaptırım' adı altında, seyahat acentelerinin tur ve transfer hizmetlerini kısıtlayan kararına bir tepki de Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneğinden geldi. Yapılan açıklamada, ''Siz sadece birileri mutlu olsun diye karar alırsanız orada kaos çıkar'' denildi.


SAYD tarafından yapılan ''UKOME, ülkeye turist getirme görevini de taksicilere versin!'' başlıklı açıklama şöyle:

''İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nde (UKOME) "Turizm Servis Aracı Güzergah Kullanım İzin Belgesi" ile ilgili yapmış olduğu açıklamayı başta seyahat acenteleri olmak üzere tüm turizm camiası olarak büyük bir şaşkınlık ve hayretle karşıladık.UKOME, ucunun nereye dokunacağını düşünmeden tamamen yanlış bir karar almıştır. Yurtdışı kaynaklı Uber şirketinin faaliyetlerini kısıtlamak isterken Uber ile hiçbir bağı ve ilgisi olmayan seyahat acentelerini mağdur ediyor. Hal böyle olunca da Seyahat acentelerinin anayasal hakkı olan 1618 sayılı yasa ile turist taşıma yetkisi elinden alınmak isteniyor.

Turizm camiası olarak yasadışı korsan taşımacılık yapılmasını hepimiz karşıyız. Ancak, korsan taşımacılığı önlemek için bir şeyleri tamamen yasaklama zihniyete de karşıyız. Birileri düşünmeden danışmadan bir karar alıyor ve bundan herkes etkileniyor. Alınan kararlar işini düzgün yapanları değil yanlış yapanı cezalandırmalıdır.

Siz sadece birileri mutlu olsun diye karar alırsanız orada kaos çıkar. Bugün alınan UKOME kararları SEYAHAT ACENTECİLİK mesleği düşünülmeden ve tamamen hiçe sayarak alınmıştır. Üstüne üstlük Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğine (TÜRSAB) danışma gereği bile duyulmamıştır.

Turizm sektörünün yarattığı katma değer dikkate alındığında sektöre reva görülen bu tür uygulamaların hiçbir izahı olamaz. Taksici esnafı menfaatleri ülke menfaatlerinin önünde tutulmamalıdır. 

Kâbus dolu geçen iki yıldan sonra Turizm sektörü tamda kendini toparlamaya başlamışken bu tarz kararlar sektörün gelişmesine engel olmakla kalmayıp bu tür kararlardan sonra aksayan hizmetlerimizi yurtdışındaki partnerlerimize izah etmekte zorlanmaktayız.

Madem taksici esnafının menfaatleri turizm sektörünün üzerinde tutuluyor o zaman ülkemize turist getirme görevi de onlara verilsin. Turizm sektör temsilcilerine reva görülen üvey evlat uygulamalarından sonra insanın aklına bundan başka bir şey gelmiyor.''

Turistik taşıma olgusu artık sadece Turizm Bakanlığına bağlı bir konu olduğunu ve aklına her gelenin bunun üzerinde hak iddia etmeye çalışmaması gerektiğinin bilincinin oluşması gerekiyor.

O nedenle başta Sayın Bakanımız olmak üzere tüm yetkililer devreye girmeli ve bu haksız ve yanlış uygulamaya başlamadan dur denilmelidir.
Bu Haber 01.06.2018 - 19:58:07 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • fatih - 02.06.2018 - 07:59

    aklı başında tek bir idareci yok mu bu kararın nerelere varacağını hesaplayan bu ne biçim bir karardır ki vergisini yükümlülüklerini en nizami şekilde yerine getiren her türlü cefaya katlanan yılın 12 ayı vergisini veren ama sadece bir kaç aylık bir sezon içinde bu ülkede harikalar yaratıp ekonomiyi bir anlamda sırtlayan ve bunun için hep kendi imkanlarını kullanıp fedakarlık yapan turizim seyahat acentaları bu ülkenin üvey evladımı oluyor bu kadar basit bir şey mi sırf acenteler değil oteller vs vs ve bu sektör den geçimini sağlayan milyonlar üvey evlat mı sayılıyor onların oyları yok mu bu ülkede. aklı selim yöneticilerimizden ricam bunu tekrar göden geçirmek ve sırf taksici istedi diye milyonları buna kurban etmemesini rica ederim uber faliyeti durdurulsun milletimiz bunun arkasında durur uberi kapatın bu ülkede paramızı çalmasın ama öz evlatlarımıza bunu yapmayın canları yakmayın aklı başında yöneticileri ve avukatları hakimleri davet ediyoruz bu kararı geçersiz kılın.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.