Yargıtay'dan acenteleri ilgilendiren önemli emsal karar

Yargıtay'dan acenteleri ilgilendiren önemli emsal karar

Yargıtay, iptal edilen uçuşlar nedeniyle doğan ayıplı hizmetten bilet satan acentenin sorumlu tutulamayacağına dair emsal bir karara imza attı.


Yargıtay, iptal edilen uçuşlar nedeniyle bileti satan acentenin sorumlulu tutulamayacağına ve iptal edilen uçuşa ait bilet ücretinin acenteden tahsil edilemeyeceğine hükmetti.

İptal edilen uçuşun parasını almak için acentenin kapısını çalan ve acenteden ret yanıtı alan bir yolcunun Tüketici Hakem Heyetine yaptığı başvuru sonrası heyet, söz konusu ücretin acente tarafından yolcuya ödenmesine hükmetti. Bunun üzerine bilet tutarını yolcunun hesabına yatıran acente, kararın iptali için Tüketici Mahkemesine başvurdu.

Adalet Bakanlığı'nın devreye girmesiyle Yargıtay'a taşınan davada emsal teşkil edecek bir karara imza atıldı. Yargıtay 11. Dairesinin oy birliği ile aldığı kararda, aracılık hizmeti veren acentenin uçuş iptaliyle ortaya çıkan ayıplı hizmetten sorumlu tutulamayacağı belirtilerek Tüketici Mahkemesi'nin verdiği karar bozuldu.Bu Haber 08.06.2019 - 11:39:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Burak peker - 09.06.2019 - 07:24

    Usususus

  • Sadi burak peker - 09.06.2019 - 07:23

    Yargitay

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.