UBER 12 bin sürücüyü kaderiyle baş başa bıraktı

UBER 12 bin sürücüyü kaderiyle baş başa bıraktı

UBER XL'in Türkiye'deki VIP taşımacılık işinden çekilmesinin yankıları ve etkileri sürüyor. UBER'in İstanbul'daki ofisinin önünde toplanan sürücüler, tazminatlarının ve trafik cezalarının ödenmesini istedi.


UBER'ın Türkiye'de VIP taşımacılığı sonlandırması ve sarı taksilerle çalımaya başlamasının ardından sürücüler, kesilen cezalarla baş başa kaldı. Tazminatlarının düzgün ödenmediğini ve mağdur olduklarını belirten sürücüler, şirketin Sütlüce'deki ofisinin önünde toplanarak protesto gösterisi yaptı.

‘Ağır cezalar ve yaptırımlar nedeniyle UBER bu yola başvurdu’

Sözcü'den Fatma Vurgun/Ümit Türk'ün haberine göre, İstanbul’da taksici esnafının protestolarına neden olan internet uygulaması üzerinden taşımacılık hizmeti veren Uber’in, İstanbul’daki UberXL faaliyetlerini 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğunu açıklaması Uber sürücülerinin tepkisine yol açtı. Ağır cezalar ve uygulanan yaptırımlar nedeniyle Uber’in böyle bir yola başvurduğunu savunan sürücüler, işsiz kaldıklarını söyledi.

UBER sürücüleri ellerinde makbuzlarla eylem yaptı

Uber sürücüsü Koray Hasgül, bir gün içerisinde haber verilmeden sistemin kapandığını öne sürerek, “Çok ciddi borç yükü altında kaldık. Yaklaşık 11 bin civarında insan mağdur edildi ve bunun etkilediği 50 bin insan daha var. Bizler, bu yükün altından kalkamayacağımız için bizi bu duruma düşüren Uber’den maddi ve manevi tazminatlarımızı talep ediyoruz. Tüm yasal zeminlerde maddi ve manevi tazminatlarımızın da takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Sürücülerin yüklü borçları var

Bir başka Uber sürücüsü Yusuf Saraç da mağduriyetlerinin sadece işlerinin elinden alınması olmadığını, araçlarını banka kredisiyle alan sürücülere haciz geldiğini söyledi.

Saraç, “Buraya gelecek otobüs parası dahi olmayan arkadaşlar var. Bunun haricinde Uber’den yediğimiz hali hazırda trafik cezalarımız var. Milyonlarla ifade edilen rakamlar. Şu anda İstanbul’da yolcuların Uber’den hiçbir şekilde sistemden araç çağırma durumu yok. Sarı ve turkuaz taksiler dışında sistem işlemiyor. Uber XL araçlarımız tamamen sistemden çıkarılmış durumda. Kadir gecesinde Uber bir açıklama yaparak, İstanbul genelinde XL araçların çalışmayacağını söyledi. Sistem kapandı. Borçlar kaldı, cezalar kaldı.” ifadelerini kullandı.

12 bin sürücü ortada kaldı

2014 yılında faaliyete başlayan Uber Global firmasının kendilerini bilgilendirmeden faatliyetleri durdurduğunu dile getiren Kemal Kuru da “12 bin sürücünün trafik cezalarıyla birlikte ortada kaldık. Uber’in buna duyarsız kalması ve bizim duyurmamız sonucunda Uber’in kendi prestiji sarsılacaktır. Cezaların ödenmesi ve hakkımız olan tazminatların daha düzgün seviyelerde verilmesini istiyoruz.” diye konuştu.Bu Haber 11.06.2019 - 09:02:48 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.