TUYED’den taksi açıklaması: Turizme ve İstanbul’a düşmanlık

TUYED’den taksi açıklaması: Turizme ve İstanbul’a düşmanlık
İstanbul’da 6 bin ek taksinin hizmete alınması için yapılan önerinin UKOME’de 10’uncu kez reddedilmesine, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği tepki gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kentte 6 bin taksinin daha hizmete alınması teklifi, UKOME’de 10’uncu kez reddedildi. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği tarafından Genel Sekreter Savaş Daş imzasıyla yapılan açıklamada, kangrene dönüşen taksi sorununun turizm sektörüne zarar verdiği belirtilerek, “İstanbullular mağdur ediliyor, turistler dolandırılıyor.” denildi.

TUYED’in yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

"İstanbul’da taksi sorunu giderek bir kangren haline geliyor. Plaka sahipliği üzerinden bir rant aracı olan taksilerde, ne direksiyondaki şoför ne de taksilere binen (daha doğrusu binemeyen) vatandaş ne de ülkemizi ziyarete gelen turistler memnun. Bir avuç plaka sahibinin çıkarına işleyen sistem kent sakinlerini canından bezdirmiş durumda.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentte 5 bin taksiyi daha hizmete alıp 750 minibüsle 250 dolmuşu da taksiye dönüştürme önerisi, ağırlığı siyasi iktidarın temsilcilerinden oluşan, Ulaşım Koordinasyon Merkezinde (UKOME) 10’uncu kez reddedildi. Oysa İBB’nin önerisi hem taksi şoförlerinin hem de İstanbul halkının ve turistlerin mağduriyetini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Böyle bir önerinin reddedilme gerekçesi nedir?

İstanbul’un trafiğinde 12 saat araç kullanan taksi şoförleri önce plaka sahibinin kirasını, sonra aracın yakıtını ve son olarak da kendi rızkını çıkarmak zorunda.

Makas o kadar daralmış durumda ki, şoförler artık Türk vatandaşlarını aracına almıyor, kısa mesafeye gitmiyor, trafik olan güzergahlara girmiyor. ‘Akşama kadar çalışıp evin rızkını zar zor çıkaracağıma, turistlerin yoğun olduğu yerlerde soteye yatar, bir turist kaparsam günü kurtarırım’ diye düşünüyor. Taksi soran müşteriye ise ya ‘rezerve’ diyor ya da ‘müşteri almaya gidiyorum’ diyor.

İstanbul’da bir avuç taksi plakası sahibi korunurken milyonlarca İstanbullu mağdur ediliyor, turistler dolandırılıyor. Bu konuda, ne kendi seçmeni de mağdur olan siyasi iradeden ne de müşterisi dolandırılan turizmciden ses çıkıyor. Bunun da ötesinde, taksiciler Bakan hatta Cumhurbaşkanı düzeyinde ağırlanıyor, ziyaret ediliyor, şımartılıyor...

İstanbul’da turist döven taksici de gördük, köprüden geçmek için turistten vize parası alan da, yolcusunu havalimanına bırakan acenteceyi döven de... En son havalimanı önünde evrak kontrolü yapıyorlardı.

Vatandaş işine gitmek için taksi bulamıyor, turistler dolandırılıyor, taksiciler evini geçindiremiyor ama birileri bu sistemin bu şekilde devam etmesi için elinden geleni yapıyor.

İstanbul’un nüfusunun 7,3 milyon olduğu 1990 yılında 17 bin 395 olan taksi plakası sayısı, kent nüfusunun 16 milyona yaklaştığı 2021 yılında hala aynı sayıda. Üstelik normal koşullarda İstanbul’a 15 milyona yakın da ziyaretçi geliyor.

İstanbul’daki taksi sorunu, siyaset malzemesi yapılmamalı, çıkar merkezli düşünülmemelidir. Güvenli, ulaşılabilir ve sağlıklı bir taksi sistemi bu kentte yaşayan milyonlarca İstanbullunun ve kenti ziyarete gelenlerin hakkıdır. İstanbul gibi bir dünya şehrine gelen turistlerin, daha önce bu şehri ziyaret etmiş arkadaşlarından, ‘taksilere dikkat et’ nasihatı alması utanç verici bir durumdur.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) olarak, tüm tarafların bir araya gelmesi ve İstanbul’daki taksi sorununun bir an evvel çözülmesi çağrısında bulunuyoruz."Bu Haber 28.10.2021 - 21:49:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Musa Alioğlu - 29.10.2021 - 09:00

    Savaş kardeş eline sağlık. Çok doğru, kapsamlı ve yerinde zamanında bir açıklama olmuş. TUYED’in böyle konularda açıklama yapması yerinde olur. Kolay gelsin.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.