TÜRSAB'dan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çağrı: Önlenmelidir

TÜRSAB'dan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çağrı: Önlenmelidir
Son dönemde taksi şoförlerinin İstanbul'da acentelere ait araçları durdurarak evrak kontrolü yapmaları ve turizm şirketlerinin araçlarına saldırmaları sonrası, TÜRSAB bir açıklama yaparak Bakanlığı göreve çağırdı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, yaptığı bir açıklamayla son dönemde tırmanışa geçen taksilerin acente çalışanlarına saldırması olaylarına karşı Külrür ve Turizm Bakanlığı'nı göreve çağırdı. Yapılan saldırıların telafisi imkansız zararlara neden olduğu belitilen açıklama şöyle:

''İstanbul’da son günlerde seyahat acentalarına karşı sıklaşan ve taciz boyutundan saldırı boyutuna evrilen davranışlar turizmcilerden çok turizme, bir başka deyişle ülkemize zarar veriyor.

Her gün bir yenisine şahit olduğumuz olaylarda bilinçsizce hareket ederek , ülke imajına zarar verecek düşüncesiz eylemlerde bulunarak turist taşıyan araçların yolunu kesmek, tek amacı turiste hizmet vermek olan seyahat acentası çalışanlarını darp etmek ve böylece ülkemize eğlenmek, huzurla gezmek için gelen turistleri rahatsız etmek suretiyle telafisi imkânsız zararlara yol açmaktadır.

Kamuoyunun bilmesi gereken en önemli husus; turizm faaliyetleri içinde, bu faaliyetlerin ayrılmaz parçası olan ulaşım hizmeti, taksicilik ve/veya toplu taşıma ile verilen hizmetlerin ikamesi değildir. Seyahat acentalarının müşterilerine sundukları taşıma hizmeti organize seyahatin bir parçası olup salt taşımadan ibaret bir hizmet söz konusu değildir. Bu nedenle kendi mesleğine de zarar verenlerin sandıkları, anladıkları gibi taksi hizmeti alacak kişilere sunulan alternatif taşıma hizmeti gibi değerlendirilemez. Seyahat acentaları tarafından sunulan transfer ve tur kapsamındaki taşıma faaliyetinin tabi olduğu mevzuat, standart ve kurallar mevcut olup, bu hizmet organize bir faaliyet olarak turiste sunulur. Ancak, maalesef bu konuda bazı taksiciler gibi başka makamlarca da bu konuda hatalı uygulama örnekleri sıkça karşımıza çıkmaya devam etmekte, bir an önce çözüm kavuşturulmadığı takdirde ülkenin geleceği olarak kabul edilen turizm sektörü bu nedenle büyük kan kaybına uğrayacaktır.

Kısaca özetmeye çalıştığımız hususlar, ülkemizde turizmin otoritesi Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından koordine edilecek çalışmalarla önlenmelidir. Bakanlığımızın bir an önce bu konuya sahip çıkarak seyahat acentalarının faaliyetlerini güvenle yapabilmelerini sağlaması, başta emniyet teşkilatı olmak üzere ilgili birimleri bu konuda bilgilendirmesi doğal olarak en büyük beklentimizdir.

TÜRSAB, sabırla ve kararlılıkla konunun takipçisi olmaya, kalıcı çözümlerin hayata geçirilmesi için var gücüyle çalışmaya devam etmektedir. Başta emniyet teşkilatı olmak üzere, ilgili tüm birimlerin gerekli önlemleri alacaklarına, failleri tespit ederek yargıya teslim edeceklerine, bu kendini bilmezlerin kendi meslek örgütlerince de gerekli yaptırımlarla cezalandırılacağına inanıyor, turizme ve ülkemize zarar veren vandalların taksici esnafını kesinlikle temsil etmediğini biliyoruz.

İstanbul’da turizme büyük darbe vuran bu olayların İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili diğer makamlarca alınacak önlemlerle daha fazla zarar vermeden bir an önce önlenmesi en büyük dileğimiz ve tüm seyahat acentaları adına talebimizdir.''Bu Haber 29.01.2020 - 15:54:10 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Antalya Kundu Belek Havalimanı - 31.01.2020 - 10:54

    Sayın Yazarlar, Geçen sene aynı sorunu bizler havalimanı içinde yaşadık 5 tane taksici aracın önünü kesip belge kontrolü yaptılar. Bu gibi olaylar sürekli yaşanmaktadır. Acil valilikler bu duruma el koymalıdır. Önlem almalıdır. Olaylar olmadan öngörüp ona göre Taksicileri uyarmalı ve gereken adımları atmalıdırlar.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.