TÜRSAB’dan 'destek paketi' açıklaması: Acenteler ne istiyor?

TÜRSAB’dan 'destek paketi' açıklaması: Acenteler ne istiyor?
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini sınırlandırmak amacıyla hazırlana destek paketine ilişkin açıklama yaptı.

Hükümetin koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlandırmak amacıyla hayata geçirdiği destek paketine ilişkin olarak TÜRSAB’dan açıklama geldi. Destek paketinde acentelerin taleplerine önemli ölçüde değinildiği belirtilen açıklamada, acenteciliğe özellikle vurgu yapılarak bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiği kaydedildi. Talepler arsında sicil affı, TTGA vergisinin 2020 sonuna kadar alınmaması, kara yolu taşımacılığında da vergilerin yüzde 1’e düşürülmesi ve seyahat acentelerine uzun vadeli kolay kredi sağlanması gibi maddeler de yer alıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin destek paketine ilişkin açıklaması şöyle:

''Öncelikle koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, hastalıkla Türkiye ve tüm dünyada mücadele eden insanlara da acil şifalar diliyoruz. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgınıyla olan ulusal mücadelemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm Bakanlıkların aldığı tedbirler ve özverili çalışmalarla etkin bir şekilde yürütülmekte olup, Sayın Cumhurbaşkanımızın 18 Mart 2020 tarihinde açıkladığı destek paketi, bu sıkıntılı süreçte turizm sektörünün nefes almasını sağlayarak sektörün tüm bileşenlerine güç ve moral veren çok önemli bir adım olmuştur. Bu çerçevede turizm sektörümüze her zaman büyük önem gösteren ve gelişimini destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımızı sunuyor, destek paketinin hayata geçirilmesinde emeği geçen tüm Bakanlarımıza ve bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz.

Seyahat Acentaları olarak önceliğimiz, koronairüs salgını ile etkin bir şekilde mücadele edilerek insan sağlığının korunmasıdır. Zira sektörümüzün en temel misyonu insanların sağlıklı ve huzurlu bir ortamda seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için en iyi hizmeti sağlamaktır. Bu çerçevede yerli ve yabancı misafirlerimizin sağlığı ve güvenliği için Korona Virüsü salgını ile olan mücadelede Devletimizce alınan tüm önlemlerin arkasında olduğumuzu belirtir, sağlık alanında alınan tüm önlemleri takdir ve teşekkürle karşıladığımızı bir kez daha ifade etmek isteriz.

Koronavirüs salgını, insan hayatı ve sağlığı üzerindeki elim etkilerinin sonucu olarak, küresel ticaret ve dünya ekonomisini de ciddi şekilde etkilemektedir. Özellikle turizm endüstrisi, koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelmektedir.

Türk turizmi, ülke ekonomisine sağladığı 34,5 milyar dolarlık döviz girdisi ile ülkemizin en stratejik sektörüdür. Dolaylı ve dolaysız olarak 54 sektöre katkı sağlayan turizm, ülkemizdeki toplam istihdamın da yaklaşık yüzde 9’unu oluşturmaktadır. Turizm sektörünün bu süreçten en az zararla çıkması, sektörün sürdürülebilirliğinin sağlanması için ilgili Bakanlıklarla gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde taleplerimiz iletilmiş, bu taleplerimizin önemli bir kısmına açıklanan destek paketinde değinildiği memnuniyetle görülmüştür.

Yaşanan olağanüstü durumun devam ediyor olması, Seyahat Acentalarının faaliyetlerinin sürdürülebilirliği üzerinde önemli baskı oluşturmakta, finansal açıdan da durma noktasına getirmektedir. Seyahat Acentaları olarak beklentimiz açıklanan destek paketine ilişkin yapılacak düzenlemelerde; Seyahat Acentası kavramına atfın vurgulanması, destek unsurlarının seyahat acentalarının yapısı göz önüne alınarak uygulanması için gerekli önlemlerin alınması, alınan önlemlere ek olarak bankacılık kayıtlarına ilişkin sicil affı getirilmesi, turizm karayolu taşımacılığında da KDV oranının %18’den %1’e çekilmesi, seyahat acentalarına uzun vadeli, kolay erişilebilir kredi olanaklarının sağlanması ve çalışanın korunması ve yetişmiş insan gücünü kaybetmemek amacıyla sene sonuna kadar istihdam desteği sağlanması, TTGA’dan kaynaklı turizm payı ödemelerinin 2020 sonuna kadar alınmaması, havayolları, seyahat acentaları ve tüketiciler arasındaki sorunların adil çözümü için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün görevlendirilmesi hususlarının dikkate alınması sektörümüzün geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.

Sektör temsilcileri olarak Korona virüsü salgınının etkilerinin yönetilme sürecinde vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için her türlü koruyucu tedbiri almaya devam edeceğiz.

Devletimiz ve milletimizin desteğiyle bu dönemi el birliği ile atlattıktan sonra turizm sektörümüzü ve ekonomimizi canlandırmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

İnanıyoruz ki, Türkiye’miz ve sektörümüz sağlık ve başarı dolu günlerine en kısa zamanda tekrar kavuşacaktır.''Bu Haber 19.03.2020 - 17:08:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • B. Ö - 21.03.2020 - 04:41

  Sevgili büyüklerim Kapadokya dan selamlar hayırlı sağlıklı günler dilerim Bizler turizm çalışanları ne yapalım işveren ne yapsın 2019 güzeldi 2020 daha güzel geçecek diye yatırımlar arttı borçlanmalar oldu. Bizler en alt kademeler bile krediler çekip araç aldık ev arsa aldık veya almaya çalıştık herşey kursağımızda kaldı. Vatandaş ne yapacağını bilmiyor yüzlerce otel restoran balon firmaları kapalı eve kapanalım tamam faturalar krediler kartlar ne olacak küresel bir salgın kimse kıpırdıyamıyor bir gerçek var virüs ama hem şimdi hem de sonrasında da bizleri bekleyen bir ekonomik kriz var bizler belki virüsler tarafından ölmeyeceğiz ama bu maddi sıkıntı ve borçlara bir çözüm bulamazsak intihar vakaları yağmalamalar hırsızlık vs. Tavan yapacak lütfen bişeyler yapın yıllarca suriyeli afganlı besledik şu an kendi milletimiz vatandaşımız perişan bir çare bulun

 • e.k - 20.03.2020 - 05:12

  Tursab olarak ihtiyaci olan her acentaya kendi bunyesinde bir fon olusturup bunlari adil ve yeterli bir sekilde dagitacak bir yol bulmasidir aksi takdirde bankalara paslanan acentalar, yeterli kredi yeterliligi yoksa veya gayrimenkul teminati veremezsse yine her sektorde oldugu gibi zengin parasi bol sirketlere yariyacaktir.buyariyacaktir.buna dikkat edilmesi gerek.

 • Esnafa Destek Şart - 20.03.2020 - 10:49

  Ülkenin tamamı kriz durumunda adamlar Türsab üyeleri diyor.. Acil olarak ülke geneline yayılmış paket lazım. *- Evde kal diyorsun üstüne yüzde kdv ile uç diyorsun kim nereye neden uçsun? onun yerine 3 4 hava yolu şirketin var ver bunlara personel desteği ssk desteği yeterli aç kesenin agzını artık. *- oteller konusun önemli işçileri var, bu oteller açılmıyor zaten. aralık ayında kaç kişi çalıştıysa o tarihteki kişileri baz alarak otellere o kadar işçiye kadar maaş desteği sağla ssk desteği sağla . Otel karşısında bulunan küçük esnaflar butikler marketler magazalar Rent A Car işletmeleri taşıma firmaları taksiciler otobüscüler ne olacak? öneri: 1*- tüm işyerlerinin 3 ay süre ile belirlir bir tutara kadar KİRA, elektrk, su, doğalgaz, internet, telefon vb genel gidelerini erteleyin istemeyin. 2*- tüm ssk lı işçi çalıştıranların ssk ödemelerinde 3 ay almayın devlet karşılasın ki işçi çıkartma olmasın. 3*- tüm bankalara olan borçlarımızı 3 ay süre ile erteleme hakkı olsun, ekstra masrafı olmadan. 4*- KGF ile devlet bizden zorla komisyon ve masraf alıyor bunlar alınmasın ve krediye ulaşmak kolay olsun, faiz oranı 0,70 i geçmesin ve en az 6 ay odemesız geri kalanınıda 30 aya bolunsun. 5*- ohal, soğaka çıkma yasağı kesinlikle GELMEMELİ... BİTERİZ BATARIZ. zaten insanlar sokağa çıkmıyor. kriz ortamında partiler birbirleri ile kavga etmesin gerekiyorsa tüm partilerden ortak bir komisyon oluşturulsun ve ortak hareket edilsin zaman siyaset zamanı değil! acil önerilerimizi paylaşınız.

 • Özden Özbilün - 19.03.2020 - 10:24

  Türsab yönetimi pakati beğeniyor ,olumlu buluyor ama seyahat acentalarıda inşallah bu fikre katılırlar ve ilerleyen süreçte bu olumlu havada kalırlar . Bence erken havaya girmişler ,dağ fare doğurmaz inşallah.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.