TÜRSAB yönetim kurulu 'seçim ertelendi' dedi, gözler bakanlıkta

TÜRSAB yönetim kurulu 'seçim ertelendi' dedi, gözler bakanlıkta
TÜRSAB yönetimi, önümüzdeki hafta yapılması planlanan genel kurulun ertelediğinie ilişkin bir duyuru yayınladı. TurizmGüncel'in edindiği bilgilere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu yönde aldığı bir karar yok. TÜRSAB yönetiminin seçimin ertelenmesi için bakanlığa başvuruda bulunduğu ve bakanlığın bu konuda kararı pazartesi günü vereceği belirtilirtiliyor.


TurizmGüncel

Aylardır devam eden TÜRSAB seçim maratonunda son dakika gelişmesi yaşandı. Seçime bir hafta kala, TÜRSAB yönetimi tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki hafta yapılması gereken genel kurulun, yönetim kurulu kararıyla ertelendiği duyuruldu. Açıklamada, ''Genel Kurul öncesinde gerek sözlü, gerekse sosyal medyada üyeler arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi ve Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23.Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi.” ifadelerine yer verildi.YÜCEL: ERTELEME YETKİSİ TÜRSAB'DA DEĞİL

Öte taraftan TÜRSAB Yönetim Kurulu'nun seçimleri erteleme yetkisinin bulunmadığı, bu konuda kararın Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulunda olduğu belirtiliyor.

TurizmGüncel'e açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm eski Bakanı ve TÜRSAB eski Başkanı Bahattin Yücel, yasaya göre genel kurulun aralık ayı içinde yapılması gerektiğini belirtti.  Yücel, ''Genel Kurul için çağrı yapılır. Yeterli çoğunluk sağlanamazsa, bu çağrıda ilan edilmek koşuluyla, yeni bir genel kurul tarihi belirlenir. Bu süre de  TÜRSAB genel kurulunda bir hafta olarak belirlenmiştir.'' dedi.

''MÜTHİŞ BİR KEYFİLİK VE YASA DIŞILIK VAR''

''TÜRSAB yönetiminin genel kurulu ertelemesinde müthiş bir keyfilik ve yasa dışılık var'' diyen Yücel, ''Ben üyelerin yerinde olsam 2 Aralık tarihinde belirlenen yere gider ve genel kurulu yaparım. Şu anda yönetim gayrimeşru duruma düştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İlçe Seçim Kurulu bu karara sessiz kalırsa kusurlu duruma düşerler.'' ifadelerini kullandı.

''BİRTAKIM KULİSLER DOLAŞIYOR''

Bu duruma mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini kaydeden Yücel, ''Bakanlığın yönetim kurulu belirleme sürecine müdahale ettiğine dair birtakım kulisler duyuyorum. Bakan siyasi bir figürdür. Ben bakandan böyle bir şey beklemiyorum. Varsa, gerçekten üzücüdür.'' şekinde konuştu.

TÜRSAB YÖNETİM KURULUNUN YAPTIĞI AÇIKLAMA

TÜRSAB tarafından genel kurulun ertelendiğine ilişkin yazının tamamı şöyle:

''Yönetim Kurulumuzun, 24.11.2017 tarih ve 57 no.lu olağanüstü toplantısında alınan karar gereği 23.Olağan Genel Kurulumuz ertelenmiştir. Söz konusu karar aşağıda siz değerli üyelerimizin dikkatlerine önemle sunulur.

“1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun 34.maddesinin (A) bendi gereğince; Birliğimizin, 23.Olağan Genel Kurulu, 26.11.2017 Pazar günü saat 10:30’da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda ilk toplantıda çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının yasa gereğince çoğunluk aranmaksızın, aynı yer ve aynı saatte 02.12.2017 Cumartesi günü, seçimlerin ise ikinci toplantıyı takiben 03.12.2017 Pazar günü 09:00-17:00 saatleri arasında aynı yerde yapılacağı, Yönetim Kurulumuzun 20.09.2017 tarih ve 52 no.lu olağan toplantısında karar altına alınmıştır.

Ancak söz konusu Genel Kurul hazırlık sürecinde yaşanan bazı hususlar nedeniyle, Genel Kurulun selameti açısından aşağıdaki kararın alınması zarureti hasıl olmuştur.

Bu nedenle; Genel Kurul öncesinde gerek sözlü, gerekse sosyal medyada üyeler arasında meydana gelen yazışma trafiğine bağlı olarak ortamın gerginleştiğinin tespit edilmesi ve Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23.Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi.”Bu Haber 26.11.2017 - 12:40:01 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.