TÜRSAB, İzmir ve Ege turizmi için çalıştay yapmaya hazırlanıyor

TÜRSAB, İzmir ve Ege turizmi için çalıştay yapmaya hazırlanıyor

Travel Turkey İzmir Fuarı 13. kez kapılarını açtı. Fuarın açılışında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Travel Turkey’nin TÜRSAB’ın yeni dönemindeki ilk fuarı olması nedeniyle özel bir anlamı olduğunu söyledi.


TurizmGüncel – İzmir

Geçtiğimiz hafta yapılan TÜRSAB genel kurulunda üyelerin büyük orandaki teveccühü ile bir dönem daha göreve seçildiklerini kaydeden Bağlıkaya, ‘’Bu yeni dönemde, TÜRSAB ailesi olarak sektör için önemli ve parlak projelere imza atacağız. Sektöre karşı sorumluluk bilincimizi ve motivasyonumuzu yükselten genel kurulumuzun ardından, Ege'nin incisi İzmir'de böylesine güzel bir organizasyonda turizm sektörümüzün tüm paydaşlarıyla bir araya gelmek bizler için büyük mutluluk.’’ diye konuştu.

‘’Dünya turizminde 6. sıraya yükseldik

Türkiye’nin 2019 yılını rekor ziyaretçi sayısı ile kapatmak üzere olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya, Türkiye’nin bu yıl 45 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşacağını ifade etti. Bağlıkaya, ‘’Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı olan 2023 yılı yaklaşırken, turizmde çok daha büyük hedeflere odaklanmış durumdayız. 75 milyon ziyaretçi ve 65 milyar dolar turizm geliri hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kişi başı gelirlerimizi artıracak alanlara daha fazla odaklanacağız.

IMG_5706

Bildiğiniz gibi Türkiye, dünyada örnek gösterilecek bir başarıya imza atarak dünya turizminde 6'ıncı sıraya yükseldi. Bu başarı hikayesini tüm paydaşlarımızın katkılarıyla gerçekleştirdik. Turizm sektöründe hizmet veren servis elemanından kaptanına, müdüründen misafir hizmetlerine kadar herkesin bu başarıda katkısı, alın teri var. Sektöre olan değerli emekleri ve kocaman yürekleri için tüm turizm emekçilerine şükranlarımı sunuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

‘’İzmir’de hayat beklemez, kovalanmaz da...’’

İzmir’in sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerle çok daha yüksek ziyaretçi sayısını ağırlayabilecek potansiyele sahip olduğunu kaydeden Bağlıkaya, ‘’Bu zenginliği tanıtmak ve sahip olduğumuz kültürel mirası korumak için elimizden gelenin fazlasını yapacağız. Bu fuarın İzmir'de düzenlenmesinin temel amacı da bu. Fuarımıza geçen yıl t-teck bölümü eklendi ve çok başarılı oldu. Bu yılda alternatif turizm bölümü eklendi. Fuarımızın yan etkinliği olan uluslararası gastronomi turizmi kongresinide nisan ayında gerçekleştireceğiz. Cemal Süreyya'nın da dediği gibi İzmir'de hayat beklenmez, kovalanmaz da. o zaten sizinle beraberdir. Hayatın tüm renklerinin yaşandığı izmir'i tüm dünyada daha çok tanıtacağız, daha çok anlatacağız.’’ şeklinde konuştu.

Bağlıkaya konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

‘’İzmir ve Ege turizmi için çalıştay düzenleyeceğiz’’

İzmir'in ve Ege Bölgesi'nin turizmde hak ettiği değeri bulabilmesi amacıyla önümüzdeki aylarda özel bir çalıştay düzenlemeyi ve yeni dönem yol haritamızı çıkarmayı da planlıyoruz.

Turizm sektörü, sağladığı döviz girdisi ile artık Türkiye'nin dış ticaret açığını tek başına kapatır hale geldi. Bu da gösteriyor ki; turizm bu ülkenin 1 numaralı stratejik sektörüdür. Bu başarının daha da artarak devam etmesi için sektörümüzün önündeki engellerin kaldırılması, yolunun açılması büyük önem taşıyor. Daha önce yakın zamanda meclise sevk edileceği ifade edilen, yeni kanunumuzla birlikte ülkemizin turizmdeki yükselişi büyük bir ivme kazanacaktır.

Biz TÜRSAB olarak ülkemize sağladığımız katkıyı artırmak, ülkemizin turizmden elde ettiği geliri çok daha yüksek seviyelere çıkartmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'de turizmin gelişimi 12 aya yayılması ve gelirinin yükseltilmesi için MICE, kültür ve gastronomi turizmi başta olmak üzere alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Bu yöndeki kararlılığımızın bir yansıması olarak başlattığımız TÜRSAB Rota projesi ile Anadolu'nun dört bir yanındaki tur rotalarının geliştirilmesi ve bölgesel kalkınmayı sağlamak için elimizi taşın altına koyduk. bu projeyle iç turizmde önemli bir sıçrama yaşayacağız.’’

IMG_5723

Soyer: Potansiyelimizin altında turist ağırlıyoruz

İzmir Büyükşehir Beledi Başkanı Can Soyer ise konumasında, Travel Turkey İzmir’in turizme sunduğu katkıları anlatarak başladı konuşmasına. Bu yıl fuarda ilkler olduğunu ifade eden Soyer, ‘’Fuarımızda her yıl olduğu gibi alım heyeti sayesinde yeni iş bağlantıları kurulacak, turizme katkı sunacak sözleşmelere imza atılmasını bekletiyoruz. Bu yıl fuarda ilkleri başlatıyoruz. İlk defa Dominik, Seyşeller, Ruanda gibi ülkeleri de fuarımızda ağırlıyoruz. Ayrıca İstanbul ve Antalya belediyeleri ilk defa fuarımıza katılıyor. İzmir Sokakları, Göbeklitepe fotoğraf sergisi de fuarımızdaki diğer ilkler. ‘’ dedi.

İzmir’in, Akdeniz’in en büyük ve en gelişmiş limanı olarak sadece ticaretin değil, kültürün ve sanatın doğup dünyaya yayıldığı bir şehir olduğunu belirten Soyer, ‘’İzmir’de hala mevcut potansiyelinin çok altında turist ağırlıyoruz. Bu konuda çabalar var ancak bu çabaları ortak bir noktada buluşturmamız gerekiyor. Travel Turkey İzmir, amaçlarımıza ulaşmamızda çok büyük bir işlev görüyor. Çalışmaları ortak bir zemine taşıma ve turizme daha büyük katkılar sunma anlamında önemli bir yere sahip. Fuarımıza destek olan herkese teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

Onur Gözet: Hedefimiz turizmde ilk 5’e gimek

Fuarın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet ise, Travel Turkey’nin ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını belirtti. Fuarın Türkiye’nin tanıtımına önemli bir katkı sunduğunu kaydeden Gözet, ‘’Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un belirlediği hedef doğrultsunda 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm geliri ile dünyada ilk 5’e girmek istiyoruz. Bu nedenle kişi başına harcamanın arttırılması önem taşıyor. Bu nedenle Kamu-özel işbirliğinde kurulan Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansı kuruldu ve örgütlenme faaliyetleri devam ediyor. Ajans ile birlikte yurt dışında daha fazla tanıtım yapılacak ve hedeflere daha kolay ulaşılacak. Türkiye 2018’de 39.4 milyon yabancı ziyaretçi ağırladı. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar da dahil edildiğinde 46 milyon ağırladık.’’ dedi.

2019 yılının ilk 10 ayında 41 milyon ziyaretçi sayısına ulaşıldığını ifade eden Gözet, ‘’Bakanlık olarak 46 ülkede dijital reklamlara yer verdik. 2020 yılında tanıtımlarımızı hem ülke ve pazar hem de yoğunluk olarak arttıracağız. Bu yılın ilk 10 ayında 900 civarında turizm seyahat önderini Türkiye’de ağırladık ve bu rakamlar daha da artacak. 2023 hedeflerine ulaşmak için, gelişmekte olan Uzakdoğu pazarlarının yanında, geleneksel pazarlarımızı daha geliştireceğiz, aynı zamanda Doğu Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına da önem vereceğiz.’’ şeklinde konuştu.Bu Haber 05.12.2019 - 12:03:02 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.