TÜRSAB, Diyanet’e açtığı ‘Kudüs Turları’ davasını kazandı

TÜRSAB, Diyanet’e açtığı ‘Kudüs Turları’ davasını kazandı

TÜRSAB, Diyanet İşleri Başkanlığına açtığı ‘Kudüs Turları” davasını kazandı.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen ‘Kudüs Turları’na ilişkin, 18 Ocak 2022’de açtığı davayı kazandı.

TÜRSAB tarafından Diyanet’in gerçekleştirme, tanıtma ve pazarlama yetkisi bulunmadığı gerekçesiyle açılan davaya Ankara 3. İdare Mahkemesi, işletme belgesiz seyahat acentalığı faaliyetlerinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

TÜRSAB’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Birliğimiz tarafından 18.01.2022 tarihinde Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin 2022/194 E. ve 2023/556 K. sayılı dosyasında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Kudüs Turları” başlığı altında gerçekleştirdiği işletme belgesiz seyahat acentalığı faaliyetlerinin hukuka aykırılığı iddiası ile açılan davamız oy birliği ile kabul edilmiş ve dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir.

Ankara 3. İdare Mahkemesinin 28.02.2023 tarihli kararı gerekçesinde özetle;

-Davalı Diyanet İşleri Başkanlığının Kudüs turlarını gerçekleştirme, tanıtma ve pazarlama yetkisi bulunmadığı,

-Kudüs Turu programı hizmetinin davalı Diyanet işleri Başkanlığı marifetiyle bir protokol yapılarak başka bir seyahat acentası tarafından gerçekleştirilmesinin 1618 sayılı Kanun ile 633 Sayılı Kanun hükümlerine aykırı olduğu hüküm altına alınmıştır.”Bu Haber 14.04.2023 - 09:11:39 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.