TÜRSAB üyelerden aidat alımını dondurdu

TÜRSAB üyelerden aidat alımını dondurdu
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, yeni kanun çıkana kadar üyelerden aidat alımını dondurduğunu açıkladı.

Yeni yasanın hazırlanmasını bekleyen TÜRSAB, bu süre zarfı içinde üyelerden aidat alımını dondurdu. Kurum tarafından yapılan açıklamada, aidat hesabının yeni yasaya göre yapılacağı için yasa çıkıncaya kadar aidat toplanmayacağı, geçmiş yıllara ait aidatların toplanmasına ise devam edileceği kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

''1618 sayılı kanunun 35’inci maddesine 28/12/2006 tarihli değişiklikle 5571 sayılı kanunun 11’inci maddesi uyarınca eklenen fıkra gereği; yıllık kayıt ücretinin yüzde 5’i tutarında ödenmesi gereken yıllık aidatların yine aynı düzenleme gereğince takvim yılı başında V.U.K. (Vergi Usul Kanunu) uyarınca yeniden belirlenmesi ve duyurulması Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği’nin 15’inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca gerekmektedir.

2019 yılı yıllık aidatları, mevzuata göre hesaplanıp üyelere duyurulması sonrasında tahakkuk ettirilip tahsili cihetine gidilecektir. Ancak; yapılan yeni yasa çalışmasının hayata geçirilip yasalaşma sürecinin tamamlanması halinde yapılacak hesaplamanın yeni yasaya göre olacağı izahtan varestedir.

Yukarıda açıklanan nedenlerle; Yönetim Kurulumuz tarafından mevzuata uygun olarak 2019 yılı aidatlarının hesaplanıp duyurulmasına kadar 2019 yılı ile ilgili yıllık aidat tahsil edilmeyeceği, daha önceki yıllara ilişkin aidatların tahsiline devam edileceği hususunu bilgilerinize sunarız.''Bu Haber 11.01.2019 - 09:21:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.