TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Turistleri havaalanında mı bırakalım?

TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Turistleri havaalanında mı bırakalım?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin aldığı UBER'a karşı mücadele kararları, adeta seyahat acentelerini kıskaca alıyor. D2 belgeli araçların seyahatten 12 saat önce yolcu listesini Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün e-rezervasyon sistemine bildirme zorunluluğu getiren UKOME'ye TÜRSAB'dan tepki geldi geldi. Yapılan açıklamada, ''Yapılmak istenen getirdiğimiz turistleri havalimanında bırakmamız mıdır?'' denildi.


TÜRSAB tarafından konuya ilişkin olarak yapılan resmi açıklama şöyle:

''İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nce (UKOME) D2 Yetki Belgesi ile taşımacılık konusunda alınan karar, seyahat acentalarını mağdur edecek son derece yanlış bir karardır.UKOME tarafından alınan kararla; seyahat acentalarının işlerini nasıl yapacakları ile ilgili en ufak bir değerlendirme yapılmadan, turizmciler yok sayılarak meseleye “Taksici”, “Uberci” perspektifinden bakılmakla yetinilmiş ve ülkemize en önemli döviz girdisini sağlayan sektör göz ardı edilmiştir.

TÜRSAB; seyahat acentası belgesi ile taksicilik yapılamayacağına ilişkin daha önce defalarca açıklama yapmış bir kurumdur. Tüm kamuoyunun bilmesini isteriz ki; TÜRSAB olarak Seyahat Acentası belgesi ile taksicilik yapanların tespit edersek belgelerinin iptali yönünde işlem gerçekleştiriyoruz.

Hal böyleyken açıklanan UKOME kararında; 1618 Sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu ve yönetmelikleri, 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında yapılan taşıma faaliyetlerine ve bu kanun ve yönetmelikler kapsamında faaliyet gösteren seyahat acentelerinin taşıma haklarına kısıtlama ve engelleme getirilmektedir.

Esas itibariyle UKOME’lerde turizm sektörünü temsil eden kurumların yer almaması nedeniyle bu tür kararların çıkması da kaçınılmaz olmaktadır. UKOME’de karar alanlar arasında turizm sektörü dışında birçok kurum ve kuruluş yer almasına rağmen, bu ülkeye 30 Milyar $ döviz getiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nden bir tane temsilci dahi yer almaması bu tarz kararları doğurmaktadır.

Seyahat acentaları, büyük emek sarf ederek yurtdışından turist getiriyorlar. Sadece ilk dört ayda 4 milyona yakın İstanbul’a, 8 milyona yakın da Türkiye’ye turist getirdik. Yapılmak istenen getirdiğimiz turistleri havalimanında bırakmamız mıdır?

Belediye belgeli araçlar her türlü taşımayı yaparken turisti getiren, riske giren, turistin tüm hizmetini veren ve turistin geldiği ülkede turiste karşı yasal olarak da sorumlukları olan seyahat acentalarından kendi misafirlerini almaları engellenmektedir.

Bu durum kabul edilebilir değildir.

UKOME kararının, gerçek seyahat acentalarının mağduriyetini önleyecek maddelerin eklenmesi suretiyle yeniden düzenlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu gibi yanlışların tekrar etmemesi için UKOME içinde bundan sonraki süreçte TÜRSAB’ın yer alması gerektiği bir kez daha açık biçimde anlaşılmıştır. 12 bin üye acentesi ve 100 bin çalışanı ile ülkemizi dünya turizminde en üst sıralara taşıyan seyahat acentalarının temsiliyeti konusunda hakkının teslim edilmesi gerekir.''


Bu Haber 01.06.2018 - 17:59:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Zuhal Alnıak - 02.06.2018 - 10:19

    Keşke açıklama değilde icraat yapsa , seçim de acentelerin lehine gelişecek herhangi bir durum için gerekirse bakanlıkların kapısında günlerce dikilir bekler hatta kapıda uyurum deniliyordu...Hak elde etmeyi bırak haklarımız elden gidiyor...neyse ...herşey seçim kazanmaya kadarmış...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.