TÜROFED üyeleri Antalya'daki 10. yıl gala yemeğinde bir araya geldi

TÜROFED üyeleri Antalya'daki 10. yıl gala yemeğinde bir araya geldi
Turistik Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) 10. yılı Antalya'da düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Davetlilere seslenen Başkan Osman Ayık, Türk turizmcilerin bu krizden güçlenerek çıkacağını söyledi.


TurizmGüncel - Antalya

TÜROFED'in 10'uncu yılı için hazırlanan belgesel filminde, kurucu başkan Ahmet Barut, mevcut başkan Osman Ayık ve birlik başkanlarının değerlendirmeleri yer aldı.

Gecede bir konuşma yapan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Türkiye turizminin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini hatırlattı. Dünyada şu anda en çok ihtiyaç duyulan şeyin bsrış olduğunun altını çizen Ayık, “Dünyada ve Türkiye'nin bulunduğu bölgede yaşanan olaylar mesleğimizi icra etmemizi engelliyor” değerlendirmesini yaptı.''TÜM DÜNYANIN GIPTA ETTİĞİ BİR ENDÜSTRİ YARATTIK''

Türkiye'nin turizmde önemli mesafeler katdettiğini kaydeden Ayık, Türkiye'nin tüm dünyanın gıpta ettiği bir endüstri oluşturduğunu söyledi. Ayık “Çok boyutlu bir ürün ve değer yarattık. 2014'de 40 milyon civarı turist ve 35 milyar dolar gelir elde ettik. Bu, yerinde ihraç ile sağlanmış bir gelirdir.” dedi.

Ayık, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

''2015'İ YÜZDE 1 CİVARINDA BİR KAYIPLA KAPATTIK''

“Şu anda içinde bulunduğumuz durum, 2014'ün sonlarına doğru başladı ve ilk defa eylül ayında kayıplar yaşamaya başladık. 2015 ise kayıpların yaşandığı bir yıl oldu. En nemli pazralarımızdan Rusya ile yaşadığımız sorunların ardından bu pazrada da 700 bin civarında bir ziyaretçi aybettik. Bu yıl toplamda yüzde 1 civarında bir kayıp olacak gibi görünüyor.”

''EKONOMİK KAYIPLAR YAŞASAK DA SAYISAL ANLAMDA BU RAKAMLARI YAKALAMAMIZ BAŞARI''

“Ekonomik anlamda kayıplar yaşasak bile sayısal anlamda bu rakamları yakalamamız bir başarıdır diye düşünüyorum. Hareketli ve dinamik bir sektörüz ve bu krizden güçlenerek çıkacağız. Bu güçlenmenin bir takım bedelleri olacak ama bugüne kadar kazandığımız tecrübeleri aktif olarak kullanacağız.”

“Burada kamu-özel sektör arasında ciddi bir eşgüdüme ve sektör içinde ciddi bir iş birliğine ihtyaç var. Birlik ve beraberlik içinde hareket edersek bu ülkeyi en az zararla bu süreçten çıkarırırız diye düşünüyorum. Biz hayal satarız ama enseyi karartmamak da lazım.''BAKANLA GÖRÜŞTÜK''

Aralık başında Kültür ve Turizm Bakanı ile bir toplantı yapmıştık. Kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken tedbiler üzerine kendilerine bir dosya sunnmuştuk. Bunlarla ilgili tebliğlerin birkaç gün içinde çıkacağını belirtti. Özellikle sigorta desteği ve sektörün ihracatçı sayılması gibi konularda da sürpriz açıklamaları olacaktır. Bu da sanıyorum sektörün beklentilerine çözüm sunacak sorunların çözümüne katkı sağlayacaktır.

Yarın Antalya'da Bankalar Birliği ile bir araya geliyoruz. Bu sektörü hep beraber yarattık. Turizm şu anda 80 milyar dolarlık bir değer ve bunu birlikte yarattık. Önümüzde belirsiz bir dönem var ve sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu süreçte çözüm önerileri, karşılıklı işbirliği ve fikir alış verişi adına bir araya geleceğiz.

TÜROFED'in kurucularının isimlerini tek tek anarak teşekkür eden Osman Ayık, nice yıllar dileyerek konuşmasını bitirdi.BARUT: TÜROFED SEKTÖRE HİZMET VEREN BİR KURUL HALİNE GELDİ

Gecede TÜROFED'in kurucu başkanı Ahmet Barut da kısa bir konuşma yaptı. Barut, “Gelinen noktada TÜROFED'in sektöre hizmet veren bir kurul haline gelmesinden ve daha ileri bir noktaya taşınmış olmasından dolayı son derece mutluyum. Bizden sonraki jenerasyon bu derneği daha da ileriye götürecektir. 2016 turizm yılının hepimize hayırlı olmasını diliyorum.'' dedi.

Gecenin sonunda, kurucu başkan Ahmet Barut'a, etkinliğe sahipliği yapan Concorde Hotel'in sahibi Erkan Yağcı'ya, Etkinliği organize eden Yedi İletişim'in sahibi Haluk Özsevim'e ve sponsor firmaların temsilcilerine plaket verildi.

Bu Haber 06.01.2016 - 21:18:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.