Türkiye’den Hindistanlı turistlere vize ücreti şoku

Türkiye’den Hindistanlı turistlere vize ücreti şoku

Türkiye’nin Hindistan vatandaşlarından alınan vize ücretine yüzde 100 zam yaptığı, bu nedenle pazarda daralma yaşandığı belirtiliyor.


Türkiye’nin Hindistan vatandaşlarından aldığı vize ücretine yüzde 100 zam yaptığı bu nedenle düğün, MICE ve eğlence turizmi segmentlerinde Türkiye’nin önde gelen pazarlarından olan bu ülkede işlerin daraldığı belirtiliyor.

“Vizelere yüzde 100 zam yapıldı, pazar daraldı”

TAY Istanbul DMC Proje Müdürü Özgür Hacıoğlu, “2022 yılında 4.5 kat yükseliş sağlayan Hindistan pazarı için bu yıl vize ücretlerine yüzde 100 zam yapıldı ve bu sebeple pazarda daralma yaşanıyor. Bu gidişle sene boyu büyük bir daralma yaşanacak.” diyor.

Geçen yıl 231 bin ziyaretçi geldi

1,4 milyar nüfusu bulunan Hindistan’dan 2022 yılında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının 2021 yılına göre 4,5 kat artarak 231 bine ulaştığını belirten Hacıoğlu, sektörün pazarı büyütmek için yaptığı tüm tanıtım ve pazarlama çalışmalarının vizelere yapılan yüzde 100’lük zamla boşa düşürüldüğünü kaydetti.

Zam aracı kurumun servis ücretine yapıldı

Vize zammının büyükelçilik değil aracı kurum tarafından yapıldığına dikkat çeken Özgür Hacıoğlu “Vize ücreti 120-130 dolarlardan 220-230 dolara çıktı. Yaşanan bu artış büyükelçilik payına değil aracı kurumun servis ücretine yapıldı. Büyükelçiliğin aldığı pay halen aynı.” ifadelerini kullandı.Bu Haber 05.04.2023 - 08:49:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.