Türkiye’deki Rus turist ölümlerinde olağandışı bir artış var mı?

Türkiye’deki Rus turist ölümlerinde olağandışı bir artış var mı?
Rus Tur Operatörleri Birliği-ATOR, Türkiye'deki Rus turist ölümleriyle ilgili medyada çıkan haberlere dair açıklama yaptı.


TurizmGüncel – Dış Haberler

Türkiye'deki Rus turist ölümleriyle ilgili son dönemde medyada çok sayıda haber çıktığını (medya çığırtkanlığı yapıldığını) belirten ATOR, konuya açıklık getiren bir araştırma yaptı. ATOR, Türkiye'deki Rus turist ölümlerinin nedenlerini ve bu ölümlerin kaygı duyma noktasında olup olmadığını masaya yatırdı.

‘’Rozaga’nın açıklaması bağlamından kopartıldı’’

Rus medyasında ''Türkiye'de onlarca ölüm'' başlığıyla bir yayın dalgası gerçekleştiği belirtilen araştırmada, Rusya'nın Antalya Konsolosu Oleg Rogoza'nın medyaya verdiği demecin bağlamından uzaklaştırıldığı kaydedildi. Konsolosun röportajında Türkiye'de onlarca turistin öldüğünü ve turistlerin sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini söylediği belirtilen ATOR açıklamasında, Rogoza'nın olağandışı bir durumdam veya ölümlerde bir artış olduğundan bahsetmediği ancak çok sayıda insanın bunu yanlış anladığı kaydedildi.

Yılda ortalama 450 Rus turist yurt dışında ölüyor

''Her şeye rağmen Rus turistlerin yurt dışındaki ölümleri ve ölüm nedenleri ele alınması gereken bir konu'' diyen ATOR, Rusya'daki en büyük seyahat sigortası şirketi ERV'nin (pazarın yüzde 35'ini kontrol ediyor) verilerine göre yüksek sezonun ilk yarısında (mayıs, haziran) yurt dışında ölen Rus vatandaşı sayısının 35 olduğunu ve bu sayının geçtiğimiz yıl 36 olan sayıyla bir farklılık göstermediği kaydedildi. Raporda, ERV'nin verilerinden yola çıkılarak iki ayda yurt dışında ölen Rus sayısının 100 olarak ifade edilebileceği belirtildi. Buradan yola çıkılarak, bir yıl içinde yurt dışında ölen turist sayısının 450 olarak kabul edilebileceğini ifade eden ATOR, bu sayıya sigortasız veya sigortası yetersiz seyahatçilerin ölümlerinin dahil olmadığı notunu düştü.

ruslar

ruslar2

İlk 3: Türkiye, Vietnam, İspanya

Yurt dışında en çok Rus turist ölümünün yaşandığı ilk 3 ülkenin sırasıyla Türkiye, Vietnam ve İspanya olduğunu açıklayan ATOR, bu ülkelerden üçünün de kitle turizmi destinasyonu olduğuna dikkat çekti. Sigorta şirketleri, en çok ölüm yaşanan ilk 3 ülkenin geçen yılla bu yıl arasında değişiklik göstermediğini de belirtiyor.

Her 3 ölümden 2'si Türkiye'de gerçekleşiyor

ATOR'un araştırmasının devamında şu noktalara dikkat çekildi:

ERV'nin verilerine göre, yurt dışında yaşanan Rus ölümlerinin 3'te 2'si Türkiye'de gerçekleşiyor. 2018'de 22, 2019'da ise 23 ERV tarafından sigortalanmış Rus turistin Türkiye'de öldüğü belirtiliyor.

Eğer FSB Sınır Hizmetlerinin verilerini incelersek, deniz tatili için yurt dışına gidenlerin yüzde 62-65'inin Türkiye'yi tercih ettiği görülüyor. Dolayısıyla Rus turist ölümlerinin yabancı ülkelere göre dağılımı, o ülkelere dönük turist akışıyla orantılı. Yaz aylarında Rus turisti ağırlamada öncü olan Türkiye, ölüm oranlarında da en büyük paya sahip. Örneğin kış aylarında, Rus turistler Tayland ve Vietnam'a daha çok gittiğinden, tatildeki Rus turist ölümlerinde Türkiye'nin oranı düşüyor.

Rusların Türkiye’deki ölüm oranları

Türkiye'deki Rus turist ölümleri yıldan yıla büyük değişiklik göstermiyor. ERV istatistiklerine göre, 2019 yılında Türkiye'de Rus turistlerin ölüm oranı 0.00016 (veya 100 binde 1,6). 2018 yılında ise bu oran 0.0017 (veya 100 binde 1,7) olarak kayıtlara geçti. Görüldüğü üzere, 2019 yılında Türkiye'deki Rus turist ölümü sayıları değişmemiş.

Türkiye’de yılda ortlama 100-120 Rus turist ölüyor

Öte taraftan, Türkiye'deki Rus turist ölümlerinin olağandışı ölümler olmadığı da anlaşılmış durumda. Türkiye'de her yıl değişik nedenlerle 100-120 Rus turist ölüyor. Ancak bu yıl turist sayısına yüzde 14 artış olmasına rağmen ölüm oranlarında küçük de olsa düşüş (0.0017'den 0.0016'ya geriledi) yaşandığı görülüyor.

Kalpten ölenlerin sayısına keskin yükseliş

Öte yandan, Türkiye'de kalp-damar hastalıkları nedeniyle ölümlerin sayısında keskin bir artış olduğu görülüyor. Buna göre, ölüm nedenleri arasında geçtiğimiz yıl yüzde 35 paya sahip olan kalp damar hastalıklarının, bu yıl hızlı bir şekilde yükselerek yüzde 66'ya çıktığı göülüyor.

Peki Rusya'da durum ne?

Rusya'daki resortlerde yaşanan ölüm oranları, yurt dışında yaşananlarla benzerlik gösteriyor. Buna göre, 2017 yılında 17 milyon Rus vatandaşının tatil yaptığı Krasnodar bölgesinde, 13'ü çocuk olmak üzere toplam 150 turist ölümü yaşandı. Buradaki turist sayısına ve ölüm oranına bakıldığında, Türkiye ile hemen hemen aynı olduğu görülüyor.Bu Haber 05.08.2019 - 14:59:02 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.