Türkiye'de 1.5 milyon yatak var, 40 değil 70 milyonu konuşmalıyız

Türkiye'de 1.5 milyon yatak var, 40 değil 70 milyonu konuşmalıyız
Türkiye'de 1.5 milyon turistik yatak olduğunu belirten AKTOB Başkanı Dr Erkan Yağcı, ''40 değil, 70 milyon turist rakamını konuşmamız gerekiyor.'' dedi.

Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyonu'nun Antalya-Kundu'daki IC Hotels Green Palace Hotel'de düzenlenen 'SKAL Türkiye Büyük Buluşması'nda konuşan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye turizminde hedeflere ulaştıkça Antalya gibi yeni destinasyonların ortaya çıkacağını dile getirdi.

''YERLİ TURİSTLE BERABER 15-16 MİLYON''

Daha önce 12 milyon olan Antalya'nın turist sayısının 2016'da 6 milyona düştüğüne dikkat çeken Yağcı, ''Ancak umutsuzluğa kapılmadık, 2017 yılında iyileşme sürecine girerek 10 milyon turist sayısına ulaştık. 2018 yılında ise 13.5 - 14 milyon turist rakamına ulaşacağımızı umut ediyoruz. Yerli turistlerle birlikte Antalya 15- 16 milyon turist ağırlayacak'' ifadelerini kullandı.

skal

''TURİZMİ KİŞİLERİN CEBİNDEKİ PARAYA GÖRE BELİRLEMEK YANLIŞ''

Antalya'nın dünyanın en fazla turist alan üçüncü şehri olduğunu hatırlatan Yağcı, turizmi kişilerin cebine göre belirlemenin yanlış olduğunu söyledi. Yağcı, ''Dünyada turistlerin kişi başı ortalama harcaması 1000 dolar. Türkiye'de ise bu yıl 740 dolar olması bekleniyor. Turistlerin ortalama harcamasını 1000 dolara çıkardığımızda hedefimize ulaşmış oluruz'' değerlendirmesini yaptı.

''1.5 MİLYON YATAK VAR, ARTIK 70 MİLYON TURİSTİ KONUŞMALIYIZ''

Türkiye'nin artık turizmde 40 milyonu değil, 60-70 milyon rakamını konuşması gerektiğini söyleyen Yağcı, ''Türkiye'de 1.5 milyon turistik yatak var. Eğer turist gelmezse bu yakalar boş kalır. Türkiye her kesime hitap edebilecek tatil planlamaları yapmalı. Bunu çok iyi başarıyor. ancak geliri artırmak için sağlık, spor, kongre turizmine daha fazla önem verilmeli. Daha fazla para harcayan turistler, çekmeli. Turizmi ülke sathına yaymak bizlerin birinci amacı olmalı.'' dedi.Bu Haber 17.11.2018 - 16:05:03 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Ziyaretçi - 18.11.2018 - 04:47

    Türkiyede turizm stk'cılığı: "Süslü kelimelerle isimlendirilmiş toplantılarda havanın nemine göre yorum tazeleyerek hiçbir mecrayı rahatsız etmeyecek nitelikte boş raportörlük yaparak aktif görünmek; bunu yaparken de turizm medya örgütlerinde gündeme alınarak koltuk ehliyetine dair potansiyel sorgulamaların hepsini bertaraf ederek mevcut sistemin keyfini sürmek." Kandırıyoruz herkesi ve herşeyi. Başta kendimizi.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.