Türkiye ziyaretçi artışında şampiyon, gelirde ilk 10'da yok

Türkiye ziyaretçi artışında şampiyon, gelirde ilk 10'da yok
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2018 yılının turizm verilerini açıkladı. Turist sayısı artışında dünya birincisi olan, tuist sayısında ilk 10'da olan Türkiye, sıra turizm gelince ilk 10'un dışına kalıyor.

Euronews'in aktardığı habere göre Türkiye 2018 yılında en çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler sıralamasında 6'ncı sırada yer alırken, dünya genelinde ziyaretçi sayısını en çok arttıran oldu. Ancak Türkiye, turizm geliri en yüksek 10 ülke arasına giremedi.

Lider Fransa, İspanya ikinci sırada

2018’de en fazla uluslararası turist çeken ülke 89 milyon ile Fransa oldu. İspanya 83 milyon turist çekerken Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 80 milyon turist ağırladı. Dördüncü sırada 63 milyon ile Çin yer alırken onu 62 milyon ile İtalya izledi. Listenin altıncı sırasında ise 46 milyon turist ile Türkiye yer aldı.

Türkiye’yi sırasıyla Meksika (41 milyon), Almanya (39 milyon), Tayland (38 milyon) ve İngiltere (36 milyon) izledi.

2018 ile bir önceki yıldaki turist sayısı karşılaştırıldığında ise en büyük artış oranını Türkiye yakaladı. Türkiye turist sayısını yüzde 22 arttırırken Tayland yüzde 8 ve İtalya yüzde 7 arttırdı. İlk 10’daki diğer ülkelerin turist sayısı yüzde 5 civarında artarken turist sayısı düşen tek ülke yüzde 4 ile İngiltere oldu.

Türkiye turizm kazancında ilk 10’a giremedi

Öte yandan, turist sayısı ile turizmden en çok kazanan ülkeler listesi birbirinden oldukça farklı sıralandı. Turizmden en fazla gelir elde eden ülke 214 milyar Amerikan doları ile ABD oldu. İkinci sırada 74 milyar dolarla İspanya olurken Fransa 67 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Avustralya ve Japonya en çok ziyaret edilen ülkelerde ilk 10’da yer almamasına rağmen en çok kazanan ülkelerde listeye girdi. Meksika ve Türkiye ise en çok ziyaret edilen ilk 10 ülke arasında yer almasına rağmen kazanç listesine giremedi.

turkey

turkey1

turkey2Bu Haber 07.09.2019 - 10:13:42 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.