Türkiye liderliğinde 'Kültür ve Turizm Komitesi' kurulacak

Türkiye liderliğinde 'Kültür ve Turizm Komitesi' kurulacak
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı Çin'in Chengdu kenditnde düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün 22. genel kuruluna katıldı.13 Eylül Çarşamba günü Çin’in Chengdu şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü(BMDTÖ) 22. Genel Kurulu açlışına 130 ülkeden 1300’den fazla delege katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet ile AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın iş konseyi üyesi olarak katılım sağladığı genel kurul dört gün sürdü. Genel kurul boyunca örgütün 2018 ve 2019 yılı öncelikleri, BMDTÖ’nün etik kurallarının uluslararası konvansiyona dönüştürülmesi ve teknolojinin turizm üzerindeki etkisi tartışmaların merkezini oluşturdu.

Genel kurulda önümüzdeki dört yıl için genel sekreter seçimi de yapıldı.  İspanya'da Gürcistan Büyükelçisi olarak görev yapan Zurab Pololikashvili 2018-2021 yılları arasında BMDTÖ Genel Sekreteri olarak görev yapacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heye, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ile birlikte çeşitli ülke ve turizm örgütü temsilcileri ile temaslarda bulundu.

TÜRKİYE LİDERLİĞİNDE KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESİ KURULACAK

Bunlardan ilki BMDTÖ genel sekreteri Taleb Rifai ile yapıldı. Görüşmede BMDTÖ çatısı altında Türkiye’nin liderliğinde bir kültür ve turizm komitesi kurulması kararlaştırıldı.

Bakan Kurtulmuş beraberindeki heyet ve AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ile birlikte Çin ve Endonezya turizm yetkilleri ile görüştü;

Çin Turizm Ajansı Başkanı Li Cinzao ile yapılan görüşmede Çin’de 2018 ''Türkiye Turizm Yılı'' ilan edilmesi nedeni ile yapılacak etkinlikler ele alındı. Ayrıca Türk Hava Yolları’nın Çin- Türkiye arasında sefer sayılarının artırılması, Türk vatandaşlarının vize ve sınır geçişlerinin kolaylaştırılması ele alındı.

ÇİN İLE TURİZM GÖRÜŞMELERİ

Endonezya  Turizm Bakanı Yahya Arief ve Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile de ayrı ayrı görüşen Türkiye heyeti Türkiye Endenozya ve Türkiye Gürcistan arasında turizm alanında mevcut gelişmeler ve turizm hareketlerinin geliştirilmesi yönünde yapılabilecek çalışmalar görüşüldü.

HER 10 KİŞİDEN BİRİ TURİZMDE ÇALIŞIYOR

Genel kurulda ayrıca turizm ve sürdürülebilir gelişme hedefleri için ortaklık kurma örneği olarak bir kuşak bir yol girişimi başlatıldı. Turizmin genel anlamda toplumun pozitif anlamda dönüştürülmesi için bir araç olduğu vurgulandı. Ayrıca, her 10 kişiden birinin turizmde çalıştığı vedDünya gayrisafi hasılasının % 10'unun turizmden geldiği özellikle belirtildi.

Genel kurulda öne çıkan diğer konular şöyle;

ABD'deki İrma kasırgası ülkelerin yardımlaşması konusunda güzel bir örnek oluşturdu.

Jeopolitik konum ülkeler için özellikle kritik bir duruma gelmiş durumda.

2017 sürdürülebilirlik hedefleri barışın sağlanması ve yoksulluğun giderilmesi konusunda önemli bir araç olacaktır.

Turizmdeki büyüme kötü bir şey değil.

Turizm-fobia oluşmamalı. Barcelona daki turistik yoğunlaşma yanlış anlaşılmamalı.

Sürdürülebilirlik dünyayı daha iyi bir yer yapmak için vardır; hayatı durdurmak için değil.

Hükümetler turizmin gelişmesi için bazen karışık bir durum yaratabilir.

Vize kolaylığı seyahat özgürlüğü konusunda en önemli konu.

Bir kuşak bir yol projesinde temel prensip: komşum iyi ise ben de iyiyimdir.

Seyahatin kolaylaştırılması için kalite anlamında standazisyon ve iyi bir altyapı olması gerekmektedir.

Güvenlik bugün başedilmesi gereken bir konu haline gelmiştir.

Suudi Arabistanın 2030 vizyonu turizmin önemi için güzel bir örnek oluşturmuştur.

Akıllı turizm düşünmemiz gereken bir olgu haline gelmiştir.
Bu Haber 19.09.2017 - 09:21:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.