Türkiye ile Yunanistan aşı sertifikasında anlaştı

Türkiye ile Yunanistan aşı sertifikasında anlaştı
Türkiye ile Yunanistan'ın aşı sertifikasında anlaştığı açıklandı. Türkiye daha önce Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile benzer anlaşmalar yapmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Yunanistan'da mevkidaşı Nikos Dendias ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, iki ülkenin aşı sertifikası konsunda da anlaşma sağladığı açıklandı.

Yunanistan-Türkiye aşı sertifikası

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Bugün Yunanistan ile Covid-19 aşılarının karşılıklı tanınması kararını aldık.

* Türkiye olarak Yunanistan’la ön koşulsuz olarak ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için bundan sonra görüşmeye hazırız.

* 5 yıl aradan sonra Yunanistan'da olmaktan mutluluk duyuyorum, Dendias'a daveti için teşekkür ediyorum. Bugün Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Dendias ile görüşmelerimizde bölgesel konularda konuştuk.

* Atina'da Somut iş birliği projelerini hayata geçirmek konusunda mutabık kaldık. Dendias'ın söylediği gibi aşı sertifikası konusunda mutabık kaldık. Biz de daha önce AB üyesi olan Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile anlaşmaya varmıştık. Bugün vardığımız bu mutabakat turizm sektörümüzde pozitif adımlar atacağız.

* Uzun süredir çözüm bekleyen sorunlarımız var bunların uluslararası hukuk nezdinde çözülmesini istiyoruz. Her iki tarafında iradesi vardır. Türkiye olarak Yunanistan ile ön koşulsuz görüşmeye her zaman hazırız.

Bakan Dendias'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Liderlerimizin, NATO zirvesi marjında bir araya gelmesi öngörülüyor.

* Birçok konuda fikir ayrılıklarımız pozisyon farklılarımız var. Bugünkü görüşmemizin amacı ilk görüşmeyi başlatmaktı. Program listesi üzerinde anlaşma sağladık.

* Aşı sertifikasının tanınması konusunda anlaştık. Testi negatif olan iki ülke vatandaşları seyahat edebilecek.

* Anadolu Efes'in dünkü başarısı nedeniyle tebrik etmek istiyorum.Bu Haber 31.05.2021 - 14:00:49 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.