Türkiye'nin deniz üstündeki ikinci havalimanının ihalesi yarın

Türkiye'nin deniz üstündeki ikinci havalimanının ihalesi yarın
Türkiye'nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı'nın ihalesi yarın yapılacak. İhale için 15 firma şartname satın aldı.

 
Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek havalimanı için yarın ihale yapılacak.

15 FİRMA ŞARTNAME SATIN ALDI
 
Hürriyet'te yer alan habere göre, Ordu-Giresun Havalimanı model alınarak inşa edilecek Rize Artvin bölgesel havalimanı için 15 firma şartname satın aldı. İhalede yarın tekliflerin alınmasının ardından, yapılacak değerlendirmede teknik olarak yeterlilik alan firmalardan mali teklifler istenilecek.
 
Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak. İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik bir alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları yapılacak.
 
Havalimanı için yaklaşık 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere, toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılacak. En derin yeri 22 metre olmak üzere, ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacak.

2 MİLYON YOLCU HEDEFİ
 
Havalimanı, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle yılda 2 milyon yolcuya, Türkiye'nin 56. havalimanı olarak hizmet verecek.

''PROJEDE REVİZYON İHTİYACI VARDI''

Geçtiğimiz aylarda, havalimanı ihalesinin 8 Eylül'de yapılacağı duyurulmuş, ancak ardından ihale iptal edilerek ileri bir tarihe erteleneceği açıklanmıştı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuya dair yaptığı açıklamada, projede revizyon ihtiyacı duyulduğunu, ihalenin de bu amaçla ertelendiğini söylemişti. 


Bu Haber 02.11.2016 - 08:21:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.