Türkiye'den 14.6 milyar dolar turizm harcaması olan ülkeye çıkarma

Türkiye'den 14.6 milyar dolar turizm harcaması olan ülkeye çıkarma
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğiyle ekim ayında Hindistan’ın iki büyük şehrinde turizm çalıştayı düzenlenecek. Çalıştayda 1 milyar 251 milyon nüfuslu ülkenin turizmcilerine Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel değerleri anlatılacak.


Konuya dair açıklamada bulunan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, potansiyel pazarları inceleyerek turizm olanaklarını geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Dünyanın değişik ülkelerinde tanıtım çalışmaları yürüttüklerini dile getiren Ulusoy, 3-8 Ekim’de Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi ile Mumbai kentinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, TÜRSAB ve Türk Hava Yolları işbirliğinde Türkiye temalı ‘turizm çalıştayı’ düzenleyeceklerini söyledi.

Ulusoy, Türkiye’nin turizm potansiyelini ve ürünlerinin Hintlilere tanıtmayı amaçlayan çalıştaya Türk ve Hintli seyahat acentelerinin katılacağını aktardı.

120 BİN KİŞİ GELDİ

Çin’in ardından dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’ın, nüfus potansiyeliyle dikkati çektiğini söyleyen Ulusoy, ülkenin ekonomik büyüklüğünün son yıllarda artmasının, Hintlilerin yurt dışı seyahatlerindeki artışını da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Ulusoy, 2000’de 4.4 milyon olan yurt dışına giden Hintli sayısının, geçen yıl 18.3 milyona çıktığını belirterek, Türkiye’ye 2000’de 10 bin, geçen yıl ise 119 bin Hintlinin geldiğini söyledi.
 
14.6 MİLYAR DOLAR HARCADILAR

Hintli turist geliminin bu yılın ilk yarısında da yükselme eğiliminin sürdüğünü, bir önceki ocak-haziran dönemine göre yüzde 9.95’lik bir artış olduğunu dile getiren Ulusoy, “Hindistan pazarını gerek Türkiye, gerekse dünya açısından önemli kılan unsur, harcama potansiyeli. 2000’de 2.7 milyar dolar seviyesinde olan Hintlilerin turizm harcaması, geçen yıl sonunda 14.6 milyar dolara yükseldi. Nüfusun büyüklüğü, yurt dışı çıkış sayılarındaki artış ve harcamalardaki yükseliş hesaba katıldığında Hindistan’ın Türk turizmi açısından önemi giderek artmaktadır” dedi.
Ulusoy, geçen yıl Asya’dan Türkiye’ye gelen yaklaşık 5 milyon 700 bin turistin 2 milyonunun Güney Asya ülkelerinden geldiğini sözlerine ekledi. (Milliyet)


Bu Haber 19.08.2015 - 09:32:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.