Türkiye'de işgücü maliyetinin ve brüt ücretin en düşük olduğu sektör turizm

Türkiye'de işgücü maliyetinin ve brüt ücretin en düşük olduğu sektör turizm
Türkiye İstatistik Kurumu, 2016 yılına ilişkin işgücü maliyet istatidtiklerini açıkladı.


TurizmGüncel

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılına ilişkin işgücü maliyet istatistiklerini açıkaldı. Açıklanan verilere göre, en düşük işgücü maliyeti ve brüt ücret konaklama ve yiyecek hizmeti, en yüksek işgücü maliyeti ve brüt ücret ise finans ve sigortacılık sektöründe.ORTALAMA 'MALİYET' 3 BİN 991 LİRA
 
Türkiye'de istihdam edilenlerin işverene toplam maliyetini ve bu maliyet unsurlarının toplam içindeki dağılımını ortaya koymak amacıyla dört yılda bir uygulanan İşgücü Maliyeti Araştırması sonuçlarına göre 2016 yılında aylık  ortalama  işgücü  maliyeti 3 991 TL olarak  gerçekleşti. Bu  değer 2012 yılında 2 680 TL idi.

EN YÜKSEK 'MALİYET' FİNANS VE SİGORTACILIKTA

Finans ve sigorta faaliyetleri sektörü, 8 bin 5 TL ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör oldu. Bu sektörü, 7 bin 538 TL ile bilgi ve iletişim ve 6 bin 87 TL ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörleri izledi.

EN DÜŞÜK BRÜT ÜCRET VE İŞGÜCÜ MALİYETİ KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETİ FAALİYETLERİNDE

Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörü ise  2 bin 963 TL  ile  aylık  ortalama işgücü  maliyetinin en  düşük olduğu sektör  oldu. Bu sektörü 2 bin 992 TL ile inşaat ve 3 bin 283 TL ile idari ve destek hizmet faaliyetleri sektörleri takip etti. Konaklama ve yiyecek sektöründeki aylık brüt ücret ise 2 bin 353 TL olarak istatistiklere geçti.

ÇALIŞMA SÜRESİNDE EN ÜSTLERDE

Konaklama ve yiyecek hizmetleri sektörü işgücü maliyetinde brüt ücrette en dipte yer alırken, ortalama çalışma süresinde en tepelerde yer alıyor. Verilere göre, haftalık fiili çalışma süresi en yüksek sektör 43.2 saatle ''gayrimekul faaliyetleri'' alanı olurken, ikinci sırada 43.2 saatle ''inşaat'' sektörü yer aldı. ''Konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri'' ile ''imalat'' sektörleri ise haftalık 42.7 saatik çalışma süreleri ile üçüncü sırada yer alıyor.

Bu Haber 25.12.2017 - 14:21:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.