Türk ve İngiliz turizmciler Imagine Türkiye etkinliğinde bir araya geldi

Türk ve İngiliz turizmciler Imagine Türkiye etkinliğinde bir araya geldi

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen Imagine Türkiye, Türk ve İngiliz turizmcileri bir araya getirdi.


Bu sene ilki düzenlenen ve Türkiye’nin İngiltere pazarındaki etkinliğine ve tanıtımına katkı koymayı hedefleyen Imagine Türkiye, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. 19-20 Nisan 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen ve dünyanın en önemli müzelerinden British Museum’da başlayan etkinlik, DoubleTree by Hilton Hotel London West End’de B2B toplantıları ile devam etti. B2B toplantıları için ayrılan alanda turizm ve sağlık turizmi firmaları potansiyel işbirlikleri için İngiliz meslektaşları ile bir araya geldi.

Etkinliğin British Museum’da gerçekleştirilen açılış konuşmalarını Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, EasyJet Holidays UK Ticari ve Tedarik Direktörü Paul Bixy, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı, Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kâşif Kavaloğlu yaptı.Ekonomi, ticaret ve turizm itici güç

Etkinliği düzenleyen ve destekleyenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Büyükelçi Ümit Yalçın, pandemi nedeniyle 2 yıl aradan sonra yapılan etkinlik nedeniyle büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. Türkiye - Birleşik Krallık ilişkilerinin, tarihten gelen güçlü bağların da etkisiyle, çok boyutlu yapıya sahip olduğunu kaydeden Yalçın; ekonomi, ticaret ve turizm alanları, ikili ilişkilerin itici gücü olma özelliğini koruduğunu söyledi. Yalçın, bunların yanında farklı alanlarda da işbirliğinin sürdüğünü belirtti. Osmanlı İmparatorluğu döneminde düzenli diplomatik ilişki tesis edilen ilk ülkeler arasında, Birleşik Krallık'ın da yer aldığını söyleyen Büyükelçi Yalçın; Türkiye - Birleşik Krallık ikili ilişkilerinin, tarihten gelen güçlü bağların da etkisiyle, çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi.

Rakiplerin çoğu başarısız oldu

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kâşif Kavaloğlu ise böylesi önemli bir buluşmada bulunmaktan, birçok turizm uzmanını, profesyonelini ve konaklama sektörü temsilcilerini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Pandemi nedeniyle etkilenen Türkiye ekonomisinde, refahında ve büyümenin, turizm sektörünün kritik bir rol oynadığını vurgulayan Kavaloğlu; “Deniz, güneş ve kumdan oluşan katma değeri yüksek olan kıyı turizminin yanı sıra, alternatif turizm kategorisi altında derlenen farklı turizm türleri için ülkemizde kendine özgü birçok fırsat bulunmaktadır” dedi. Turizm sektörüne yönelik rakamları da paylaşan Kavaloğlu; “2019 yılında Türkiye 52 milyon turist ile rekor sayıda ziyaretçi çekti ve turizm gelirleri şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek seviye olan 34,5 milyar USD'ye ulaştı. Pandemi sırasında Türkiye, alınması gereken kapsamlı bir dizi önlemi tanımlayan ve tavsiye eden Güvenli Turizm Sertifika programı sayesinde pandemi durumunda bile 2020'de 15,8 milyon, 2021'de 30 milyon ziyaretçi ağırladık. Rakiplerimizin çoğu başarısız olurken, bu rakamlar tüm dünyaya bu felaket sırasında nasıl başarılı olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Kavaloğlu, “2022 yılı için beklentimiz daha da olumlu” derken “Bu vesileyle Türkiye'yi ziyaret eden tüm İngilizlere ve bu zorlu süreçte bize destek olan tur operatörlerine, seyahat acentelerine ve ortaklarımıza en içten selamlarımı göndermek istiyorum” diye konuşmasını tamamladı.Etkinliğin gold sponsoru The Health Story’e, Rüya London’da yapılan gala gecesinin sponsoru Corenden Airlenes’e, teknoloji sponsoru Hotel Runner’a ve event sponsoru Healing Journey’e birer plaket verildi. Sponsor firma temsilcileri plaketlerini Büyükelçi Ümit Yalçın ve etkinliğin mimari Future Events’in kurucusu Yalçın Avcı ve Yedi İletişim CEO’su Haluk Özsevim’in elinden aldılar.

10 gün yerine 7 günlük tatiller

Turizm ve seyahat sektörünün durumunu değerlendiren easy Jet Holidays UK Ticari ve Tedarik Direktörü Paul Bixy de Covid-19 pandemisi sırasında Birleşik Krallık’da iç turizmde artış yaşandığını kaydetti. easy Jet’in Londra Luton havalimanından bir uçakla başladığı yolculuğunun bugün 300 uçakla devam ettiğini söyleyen Paul Bixy, yakıt fiyatları nedeniyle artan maliyetlerin tatil yapma alışkanlıklarında yaptığı değişiklerden bahsetti. Bixy, enflasyon ve vergi artışları nedeniyle insanların artık 10 gün yerine 7 günlük tatilleri tercih ettiğini belirterek Türkiye'nin Avrupa'daki en iyi “her şey dahil” tatili sunduğunu da sözlerine ekledi. Bixy; easy Jet'in her gün 1500’e yakın uçuş yaptığını kaydederek Türkiye’ye yönelik haftada 150 direkt uçuşun yapıldığını söyledi.Dünya Turizminin Geleceği, Türkiye - İngiltere İlişkileri

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik panellerle devam etti. İngilizce yapılan panellerin ilki “Dünya Turizminin Geleceği, Türkiye - İngiltere İlişkileri” başlığı altında yapıldı. Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tombul, Hotel Runner'ın Kurucusu Arden Agopyan’ın konuşmacı olarak yer aldığı ilk panelin moderatörlüğünü Neslihan Gündeş üstlendi. Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tombul, pandemi sonrası tarihi önemi çok büyük olan British Museum gibi bir mekanda Türk turizminin konuşulmasının çok önemli olduğunu belirterek, İngiltere pazarının Türkiye için önemine dair görüşlerini aktardı.
“Destinasyon Pazarlaması” adıyla yapılan ikinci paneli Hürriyet Gazetesi yazarı Arda Sayıner yönetti. Yakın zamanda Birleşik Krallık pazarına hızlı bir giriş yapan Corendon Airlines Birleşik Krallık Ticari Temsilcisi Paul Riches, Gulet Escapes Direktörü Ahmet Güler ve The Health Store Turkey kurucusu Nihal Terzi konuşmacılar arasında yer aldı.

Türkiye’deki destinasyonlara ilgi yüksek

Corendon Airlines Birleşik Krallık Ticari Temsilcisi Paul Riches ise İngiltere ve İskoçya’dan yaptığı direkt uçuşlar ile Türkiye'ye gidecek İngiliz turist sayısına büyük bir ivme kazandıracağını söyleyerek, uçuş destinasyonlarının sayısını ve uçuş sıklığını artırarak bu pazardaki istikrarlı gelişimleri sürdüreceğini kaydetti. Yaz turizm sezonunda ilk uçuşlarının yüksek doluluk oranları ile başlamasının çok sevindirici olduğunu söyleyen Riches, Antalya ve Dalaman havalimanları başta olmak üzere diğer destinasyonlara ilginin hayli yüksek olduğunu belirtti.

Son panelde ise “Medikal Turizmin Geleceği” konuşuldu. Arzu Güler’in moderatörlüğünde yapılan bu panelde The Health Store Turkey kurucusu Nihal Terzi, Healing Journey Kurucusu ve CEO’su Dr. Mehmet Çallıoğlu, Klinik Europe Kurucusu Ece Gönen, University Hospitals North Midlands'da plastik cerrah olarak görev yapan Dr. Ertan Erel yer aldı.

Etkinliğin her sene tekrarlanması planlanıyor.Bu Haber 21.04.2022 - 09:36:39 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.