Türk Hava Yolları'nın iddialarına Ramada Trabzon'dan yanıt

Türk Hava Yolları'nın iddialarına Ramada Trabzon'dan yanıt
15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sırasında mağdur olan THY yolcularına Ramada Trabzon'un yüksek fiyat çektiği ve bu nedenle THY'nin Ramada ile anlaşmalarını iptal ettiği haberine, otelin genel müdüründen yanıt geldi: Elimizde konfirmasyon var, fiyatımızı bile bile gönderdiler.


TurizmGüncel

Kokpit.Aero'da yer alan haberde, yolcularını İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan aktarmalı olarak ülkelerine götüren THY uçağının, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle Trabzon Havalimanı'na indirdiği ve kentte bulunan Ramada Trabzon'un yolculara 200 euro gibi fahiş bir fiyatla oda verdiği belirtilmişti. Haberde, THY'nin konuyla ilgili olarak soruşturma başlattığı ve Ramada otelleri ile olan anlaşmalarını yenilemediği de yer almıştı.

Ramada Trabzon'un hukuk firması tarafından TurizmGüncel'e yapılan açıklamada, KokpitAero'da yer alan haberde çok sayıda yanlış ve tutarsız bilginin bulunduğu belirtildi.

 

15 Temmuz günü THY uçağı Trabzon'a inince şirket yetkililerinin otele ulaşarak ''yolcu göndereceğiz'' dediğini belirten hukuk bürosunu yetkilileri, şu açıklamayı yaptı:

 

THY'nin müşteri göndermek istemesi üzerine otel yetkilileri de fiyat bilgisini paylaşıyorlar. Konfirmasyon alındıktan sonra da mğşteri kabulü gerçekleşiyor. Yolcular uçamayınca, THY yetkilileri tekrar otele gelerek fiyatın yüksek olduğunu belirtip yeniden görüşmeye başlıyorlar. Otel yetkilileri ise ''Anlaşmamız bu şekilde, fiyatları indiremeyiz'' yanıtını veriyor. THY yetkilileri ise oteli, 'zor zamanda müşteriye yüksek fiyat vermekle' suçluyor.

 

Yapılan görüşmeler neticesinde THY yönetimi ödemeyi yapıyor ve iki tüzel kurum arasındaki sorun da kapanıyor.

 

Ancak daha sonra THY yetkilileri otele mail göndererek bundan sonra Ramada ile çalışmayacaklarını bildirdi. Avukatlarımız ise o süreçte THY ile Ramada Trabzon arasında yaşanan gelişmeleri sıraladı. Mailler okunduğunda, olayda otelin herhangi bir kusurunun bulunmadığı, THY yetkililerinin fiyatı bilerek yolcuları otele gönderdiği görülecektir.

 

İddialar arasında, yolculara 200 euro fiyat verildiği ve yolcuların Araplardan oluştuğu belirtiliyor. Her iki bilgi de yanlış. Uçaktaki yolcular ABD, Polonya ve Filipinler vatandaşları. Otelin verdiği ücret ise 200 euro değil, 140 euro. Ayrca haberde, Ramada Trabzon otelinin THY ile yaptığı 50 euroluk bir anlaşma olduğu ve otelin buna uymayarak yüksek fiyat verdiği iddia ediliyor. Ramada Trabzon'un THY ile yapmış olduğu herhangi bir anlaşma yok.TAYFUN SUBAY: BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR

Olayla ilgili olarak TurizmGüncel'e açıklama yapan Ramada Trabzon ve Ramada Bodrum otellerinin genel müdürü Tayfun Subay, haberin içinde çok sayıda yanlış bilgi bulunduğunu belirtti. Subay, ''THY ile Ramada Trabzon arasında bu konuda bir sorun yaşandığı doğru ancak çok sayıda bilgi kirliliği ve yanlışlık var.'' diyerek şu noktaların altını çizdi:

''THY FİYATI BİLE BİLE GÖNDERDİ, ELİMİZDE YAZILI KONFİRMASYON VAR''

''Birincisi haberde Arap diye bahsedilen misafirler Arap değil. Amerikalısı da vardı, Filipinlisi de. Fiyat ise 200 euro değil, 140 euro olarak verildi. THY fiyatlarımızı bile bile müşteriyi otelimize gönderdi ve elimizde yazılı konfirmasyon var. O gün, THY'nin global anlaşmasını yapan müdürüyle de konuştuk.

''RAMADA TRABZON'UN THY İLE BİR ANLAŞMASI YOK''

Bizim Ramada Trabzon olarak THY ile bir anlaşmamız yok. Onlar Trabzon'da Novotel'de 100 liraya müşteri konaklatıyorlar. Bizim böyle bir fiyatımız yok. Ramada Trabzon, Türkiye'de en yüksek fiyata satılan Ramada oteli. Uçaktakiler zaten bizim müşterilerimiz değildi ve THY yöneticileri fiyatımızı bile bile müşteriyi gönderdi.

''SORUMLULUK THY'NİN''

Öte taraftan, THY'nin o müşteriyi konaklatabileceği başka oteller vardı, havalimanına yakın olmamızdan dolayı özellikle bizim otelde konaklatmak istediler. Yer yoktu da biz fırsatçılık ettik diye bir şey yok. Çünkü 3 dk mesafedeyiz ve operasyonu kolaydı. Bu, tamamen THY yönetiminin kendi başarısızlığı.

''THY BİZİ ÖNE SÜREREK WYNDHAM GRUBU ÜZERİNDE BASKI KURUYOR''

THY bizi öne sürerek Wyndham Grubu üzerinde baskı kuruyor. Dediğim gibi, bizim THY ile herhangi bir anlaşmamız yok ancak Türkiye'de 13 Ramada oteli ile olan anlaşmasını iptal etmiş. Ramada Grubu bir özür mektubu göndermiş ancak bu onların kendi kurumsal yaklaşımı. Biz franchise bir oteliz.

Haberi yapan site, Ramada Trabzon'un THY ile bir anlaşması olup olmadığını sorgulamalı ve varsa böyle bir anlaşma haberinde göstermeliydi. Ortada büyük bir bilgi kirliliği var.Bu Haber 02.11.2016 - 09:17:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.