Türk Hava Yolları'ndan ilk çeyrek rekoru

Türk Hava Yolları'ndan ilk çeyrek rekoru
Türk Hava Yolları, 2018'in ilk 3 ayında tarihinin en yüksek doluluk oranlarına ulaştı.


Çift haneli yolcu artışlarının görüldüğü ocak ve şubat aylarından sonra mart ayında da taşınan yolcu sayısı yıllık bazda yüzde 24 artış göstererek 6 milyona ulaştı. Bu yolcu artışı, yüzde 82 ile son 5 yılın en yüksek mart ayı doluluk oranına ulaşılmasını sağladı.Kapasitenin (Arz Koltuk Kilometre) yüzde 13 arttığı mart ayında toplam doluluk geçen yılın aynı dönemine göre 6 puan arttı. Dış hat doluluk yaklaşık 6 puanlık artışla yüzde 81,7 olarak gerçekleşirken iç hat uçuşlarda ise yüzde 84’e ulaştı.

2017 yılının Temmuz ayında başlayan talepteki (ücretli yolcu kilometre) çift haneli hızlı büyüme yüzde 22 artış ile 2018 yılının mart ayında da devam etti.

Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda yurtdışı yolcu sayısında gözlenen yüzde 28’lik artış Türkiye’ye olan ilginin artmaya devam ettiğinin önemli bir göstergesi oldu.

Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre tüm bölgelerde yolcu doluluk oranı artış gösterdi. Bu artışlar Kuzey Amerika’da 12 puan, Orta ve Güney Amerika’da 10 puan, Afrika’da 10 puan ve Avrupa’da 5 puan olarak gerçekleşti.

İLK ÇEYREK VERİLERİ

Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre talepte yüzde 25’lik artış sağlanıp, yolcu sayısı da yüzde 29 artarak 17 milyona ulaştı.

Toplam yolcu doluluk oranı ocak-mart döneminde 6,5 puanlık artış ile yüzde 80,5 olurken, Türk Hava Yolları en yüksek ilk çeyrek doluluk oranına ulaştı. Yurtdışı yolcu doluluğu 7 puan artarak yüzde 80 seviyelerine, yurtiçi yolcu doluluğu ise yaklaşık 4 puan artarak yüzde 85 seviyelerine ulaştı. Bu oranlar ile yurtdışı uçuşlarda son 5 yılın en yüksek, yurtiçi uçuşlarda ise Türk Hava Yolları tarihinin en yüksek yolcu doluluk oranlarına ulaşıldı.


Bu Haber 11.04.2018 - 10:42:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.