Turizmin başkenti Antalya'da 'kapanma' kaosu

Turizmin başkenti Antalya'da 'kapanma' kaosu

19 günlük kapanma turizmin başkenti Antalya’da kaosa neden oldu. Seyahat acent
eleri turistleri karşılayacak personelleri için izin alamıyor!

Pandemi nedeniyle getirilen yasaklar, başta Antalya olmak üzere tüm turizm kentlerinde kaosa neden oldu. Seyahat acenteleri, yurtdışından getirecekleri misafirlerine hizmet verecek personelleri için izin belgesi alamıyor.

103 bin turist gelecek

Bugün başlayıp 17 Mayıs 2021 sabahına kadar devam edecek yasaklar boyunca, Antalya ve çevresine tur operatörleri tarafından 103 bin civarında yabancı turist getirilmesi bekleniyor.

Otel çalışanı muaf, acente çalışanı yasaklı!

İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak yayınladığı genelgenin 12. Maddesinde otel çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf tutulurken, turistleri karşılayan, transferini yapan ve otellerde tur operatörlerini temsil eden seyahat acentelerinin çalışanları ve yöneticileri için muafiyet sağlanmadı.

Kamu yöneticileri inisiyatif almaya çekiniyor

Konuyla ilgili olarak valilik ve kaymakamlıklar nezdinde girişimde bulunan turizmciler henüz bir sonuç alabilmiş değil… İçişleri Bakanlığı’nın sert tutumu nedeniyle inisiyatif kullanmaktan çekinen kamu yöneticileri, seyahat acentelerine cevap vermekten kaçınıyor.

Bakan Ersoy, sorunu görmezden geliyor…

Sorunun çözümü için iki gündür yoğun gayret gösteren seyahat acenteleri, doğacak sorunlarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ve Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ı defalarca arayıp, WhatsApp uygulamasından mesaj atmalarına rağmen henüz bir cevap alabilmiş değiller.

Turistleri müzelere kim götürecek?

Kapanma sürecinde yabancı turistlerin ziyaret edebilmesi için müzeleri açık tutan Bakanlığın, turistlere müze turu satacak ve turları organize edecek seyahat acentelerinin izinleri için henüz harekete geçmemiş olması soru işaretlerine neden oldu.Bu Haber 29.04.2021 - 17:30:46 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • nasa flora otel 30.04.2021 - 02:02

    Merhaba, Bu kapanma madem düşünülüyordu ona göre bir hazırlık ve genelge yayınlansa ama yok ben yaptım oldu sonra da peş peşe yok görev belgesi vs. işlerle uğraş dur sistem çalışmaz otel açık turisti otele getirecek, gezdirecek acenta kapalı ama araç muayene istasyonu açık nasıl güzel düşünülmüş değil mi, anlamadığım bu kadar bürokrat ne iş yapar?

  • Ünal SOLMAZ 30.04.2021 - 12:38

    Gerçekten benimde anlam veremediğim bir konu, hemde bakan bir büyük acente sahibi iken acenteler sokağa çıkamıyor ama kuruyemişci bile izinli.

  • Mert 29.04.2021 - 10:24

    Devlet genelgede herşeyi açık şekilde belirtti bu ne sorumsuzluk o zaman herkes anlayış bekleyip çalışmak istiyor, Gerekli cezaları alırlar umarım. Hakkımı helal etmiyorum

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.