Turizmi Teşvik Kanunu yeniden TBMM’ye geliyor

Turizmi Teşvik Kanunu yeniden TBMM’ye geliyor
Turizm sektörünün özellikle yatırım ve işletme ayağına köklü değişiklikler getirecek olan kanun değişikliği bu hafta TBMM’de görüşülecek.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Turizm Teşvik Kanununa ilişkin teklifi bu hafta yeniden Meclis’e getireceklerini açıkladı.

Bülent Turan: Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ruhuna uygun olarak...

Kanun teklifiyle turistik tesislerin ve sektörün kalitesini artırmayı hedeflediklerini ileri süren Turan, "Teklif Kültür ve Turizm Bakanlığınca uygun görülen kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri veya turizm merkezlerinde, özel sektör katılımıyla turizm hizmetleri yönetim birliklerinin kurulması, lüks kampçılığın yasal altyapısının oluşturulması, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ruhuna uygun olarak bürokratik işlemlerin azaltılması, yetki çakışmasından kaynaklı yatırımcıların mağduriyetinin giderilmesi ve jeotermal kaynakların turizm amaçlı kullanımına yönelik düzenlemeler içeriyor." dedi.

Tüm turizm işletmeleri Bakanlığa bağlanacak

Teklifin daha önceki halinde acentelerin hakkının olan tur ve transfer hakkı otellere de verilmesi planlanmış, ancak gelen yoğun tepkiler üzerine söz konusu madde tekliften çıkarılmıştı.

Kanun teklifi yasallaştığında, kıyı bölgelerindeki tüm tahsisler ve turizm işletmeleri ile belediye belgeli oteller de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanacak.

Turizmi Teşvik Kanunu

‘’Koyların ve ormanların tahsisinde Bakanlık tek otorite oluyor’’

Teklifin ilk halinde Belediyelerin kendi bölgelerindeki plajları işletmeye verme yetkisi ellerinden alınıyor. Çünkü plaj işletmelerine de Bakanlık onayı getiriliyor.

Dahası, turizm tahsisleri konusunda Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tüm yetkileri de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanıyor. Yeni kanunla, ormanları ve koyları turizm tahsisine açma konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tam yetkili hale geliyor.

Büyük cezalar ve belge iptali geliyor

Düzenlemede dikkat çeken bir diğer nokta da cezalar. Bakanlığın belirlediği belgeleri almayan, standartları hayata geçirmeyen ya da TGA payını ödemeyen tesislere büyük para cezaları ve belge iptali getiriliyor.Bu Haber 13.07.2021 - 08:54:12 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.