Turizmde hangi sorunlar yaşanıyor, 2024’ten ne bekleniyor?

Turizmde hangi sorunlar yaşanıyor, 2024’ten ne bekleniyor?

Resort Kongresinde turizm profesyonellerinin katılımıyla yapılan anket çalışması, sektörün yaşadığı sorunlara ışık tuttu, beklentileri ortaya çıkardı.


Turizm Güncel

Bu yıl 13. kez Antalya'da düzenlenen Resort Turizm Kongresinde yüzlerce turizmcinin katılımıyla yapılan anket, sektörün içinde bulunduğu duruma ve 2024 beklentilerine ilişkin önemli verilerin ortaya çıkmasını sağladı.

Katılımcıların yüzde 28’i 2023 yılında turizm hareketlerinin 2022’nin yüzde 10 üzerinde seyrettiğini söylerken, yüzde 37’si 2024’te turizm hareketlerinin yüzde 5-10 banında artacağını tahmin etti.

Ayrıca katılımcılar 2023’te en fazla sıkıntı yaşanan konunun yüzde 62 ile yükselen maliyetler olduğunu belirtti.

2024 yılı turizm sektörü için en büyük iki riskin enflasyon ve kalifiye personel sıkıntısı olduğunu kaydeden turizm profesyonelleri Avrupa pazarının yüzde 10-15 bandında büyüyeceğini tahmin ediyor.

BDT pazarlarının 2024’te aynı seviyede kalacağı belirtilirken kazanırken iç pazarda ise kontenjanların büyük oranda aynı kalacağı ve yüzde 10-15 seviyesinde artacağı görüşleri ağırlık kazandı.

Ankete katılanların yüzde 46’sı ise kredi kullanamadığını bildirdi.

Türkiye’de turizmin öncelikli ihtiyacının kişi başı turizm gelirinin artırılması olduğunu belirten turizmciler, erken rezervasyon oranlarının artacağını öngörüyor.

Ayrıca katılımların yüzde 42’si ‘online booking’ sistemi ile satışların yüzde 5 ile 10 arasında artacağı tahmininde bulundu.

Katılımcıların yüzde 45’i tek yetkililiğin kalkması gerektiği görüşünü bildirirken, yüzde 48’i Kültür ve Turizm Bakanlığının 12 ay turizm hareketlerinin sürdürülmesine katkı sağlayacak turizm çeşitlerine destek sağlaması gerektiğini belirtti.

İşte turizm profesyonellerinin katılımıyla yapılan anketin tamamı:
Bu Haber 25.11.2023 - 09:59:03 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.