Turizmciden Fransız Tatil Köyü yorumu: Ticari bir zeka burayı almaz

Turizmciden Fransız Tatil Köyü yorumu: Ticari bir zeka burayı almaz
ETİK Başkanı ve TÜRPFED Başkan Yadımcısı Mehmet İşler, ticari bir zekanın Foça'daki Dransız Tatil Köyü'nü bu fiyattan almayacağını söyledi.


Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde 49 yıllığına ihaleye çıkarılan İzmir-Foça'daki Fransız Tatil Köyü ile ilgili değerlendirmede bulunan Mehmet İşler, belirlene fiyatın çok yüksek olduğunu savundu.İHALE BEDELİ 66 MİLYON LİRA

Hüriyet'ten Aysel Alp'e konuşan Mehmet İşler, 2 milyon lira olarak belirlenen geçici teminat tutarından yola çıkıldığında ihale bedelinin 66 milyon lira ulaştığını söyledi. İşler, ''Bu fiyattan ticari bir zeka burayı almaz ya da Çeşme’de olduğu gibi birileri burayı alıp rezidansa çevirecek” dedi.

Foça Belediyesi yetkilileri 13 yıldır kapalı olan tesisin yeniden canlandırılması için ihaleye çıkılmasından memnun olduklarını belirtirken, bölgenin Anıtlar Yüksek Kurulunca tescillendiğini söylediler. Köyün doğası ve deniziyle eşsiz, mimarisiyle özel olduğunu ifade eden yetkililer, böylesine önemli bir tesise çok sayıda yatırımcıdan teklif geleceği tahmininde bulundular.

''TİCARİ ZEKA ALMAZ''

Ancak Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı da olan Mehmet İşler, mevcut fiyattan tatil köyünün yatırımcılar tarafından ilgi görmeyeceğini belirterek, gerekçelerini şöyle anlattı:

“Ticari bir zeka burayı 66 milyon liradan almaz. Çünkü en iyi ihtimalle 15, en kötüsü 50 milyon lira da yatırım yapılması gerekir. Bu da 115 milyon lira yapar. 49 yıla böldüğünüzde yıllık 2.3 milyon lira kira eder ki yatırımcının ilgi göstermesi için yıllık 5 milyon lira kazanması gerekir. Oysa bu mümkün değil. Çünkü Çeşme’de en iyi 5 yıldızlılara yıllık 1.5-2 milyon lira kar kalıyor. Bu nedenle bu fiyattan kimse almaz. Rantabl değil. Foça’da turizm sezonu en fazla 6 ay. Burada sağlık, kongre turizmi de yapamazsınız çünkü termal yok ve tesiste kapalı alan çok sınırlı. Ama belki merkezi yönetime yakın birtakım inşaat firmaları tıpkı Çeşme’de olduğu gibi turizm imarlı alana otelcilik yapacağız, deyip rezidans yapabilirler. Bu da o güzelim yeri turistten uzaklaştırır, yerlilerin rezidansı haline getirir. Dolayısıyla ne devlet vergi kazanır, ne istihdam yaratılır ne de döviz girişi. Bunun olabilmesi için ihale bedelinin mutlaka düşmesi gerekir.”

TUİ, JET2HOLİDAYS, THOMAS COOK İLGİLENİR

İşler, fiyatın düşmesi halinde tatil köyüyle kimlerin ilgilenebileceği ve tescilli bir alanın nasıl rezidansa dönüşebileceği sorularına ise şöyle yanıt verdi:

“Çeşme’de turizm imarlı yerlere yani sadece turistik tesis yapılabilecek yerlerde bir resepsiyon bir de genel alan koyup satıyorlar. Adı turistik tesis oluyor. Turistik tesisler bu şekilde iç pazarda rezidansa dönüşüyor. Buraya da bir resepsiyon koyup bunu yapabilirler. Oysa fiyat indirilip gerçekten turistik tesis olarak ihaleye çıksa kum, deniz, güneş, rüzgar, sörf, yelken için cazip, mavi bayraklı çok güzel bir yer. Türk turizminin 36 milyar dolar gelire, 40 milyon turiste dayanmasının temelinde bu tatil köyü vardır. Türk turizminin anahtarıdır Foça Tatil Köyü. Özellikle Fransız ve İngilizler’in tercih ettiği yerdir Foça. Dolayısıyla gerçek piyasa fiyatından çıksa TUİ, Jet2holidays, Club Med, Thomas Cook başta olmak üzere büyük tur operatörleri ilgi gösterir.”

TATİL KÖYÜ İÇİN 66 MİLYON BELİRLEMEDİK

Özelleştirme İdaresi Başkanlığından Hürriyet'e bilgi veren bir yetkili, TÜROFED Başkan Yardımcısı İşler'in tatil köyünün teminat bedeli üzerinden yaptığı hesaplamanın doğru olmadığını söyledi. Yetkili, özelleştirme ihalelerinde teminat bedelinin muhammen bedelin yüzde 3'ü oranında olacağına dair bir koşul bulunmadığını vurguladı. Yetkili, "Biz buraya ciddi yatırımcılar teklif versin diye teminat tutarını 2 milyon lira olarak belirledik. Ama sonuçta fiyat ihalede oluşacak. Çok sayıda yatırımcının katılacağını da tahmin ediyoruz. Burası Türk turizmi açısından önemli bir tesis" dedi.


Bu Haber 30.05.2018 - 09:45:53 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.