Turizmciden fahiş fiyatlar için ‘esnaf denetlensin’ çağrısı

Turizmciden fahiş fiyatlar için ‘esnaf denetlensin’ çağrısı

Akbaldan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akbal fahiş fiyatların önüne geçmek için turizm zabıtası kurularak esnafın denetlenmesi gerektiğini ifade etti.


Akbaldan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akbal, yurt dışında turistlerin Türkiye’nin çok pahalı olduğuna ilişkin paylaşımlar yaptığını belirterek bunun turizme zarar verdiğini ve fahiş fiyatların önüne geçebilmek için esnafın çok iyi denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Gazetesinde yer alan habere göre, dünyanın en güzel coğrafyasında turizm yapma imkanı olsa da bu şansın iyi değerlendirildiğinin söylenemeyeceğine dikkat çeken Murat Akbal, “Fahiş fiyatlarla yapılan satışların sosyal medyada ve tur acentelerinde sıkça konuşulması endişe verici bir hal almış durumda. Marmaris merkezde iki top dondurmanın 20 pounda satılması, bir markette bir kutu kolanın 250 TL’ye alınması gibi olaylar, hem yerel hem de uluslararası platformlarda büyük yankı uyandırdı. Almanya ve Hollanda’da sosyal medyada bazı yabancılar çok pahalıya aldığını belirten paylaşımlar yapıyor. Bunlar mutlaka önlenmeli. Ahlaki erozyonun, uzun vadede vereceği zararı iyi anlamalı ve ona göre politika üretmeliyiz. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için birlikte hareket etmeliyiz. Özellikle turizm zabıtaları oluşturulup esnafın çok iyi denetlenmesi gerekiyor. Turizm doğrudan döviz gelirimiz, o nedenle ne gerekiyorsa yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Yunanistan karşılaştırmasına da değinen Akbal, “Türkiye’deki en pahalı bir ürün ile Yunanistan’daki B plus işletmeler karşılaştırılıyor. Ege ve Akdeniz’de popüler yerlerde bir beach 3 bin TL, Rodos’ta 150-200 eurodan (7 bin TL) başlıyor. Oysa ülkemizde de çok güzel plajlara ücretsiz girilebiliyor. Çok farklı iki ürünün karşılaştırılması, fiyatları manipüle ediyor” diye konuştu.Bu Haber 10.07.2024 - 09:17:52 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.