Turizm Tanıtım Ajansı ile ilgili yeni değerlendirmeler

Turizm Tanıtım Ajansı ile ilgili yeni değerlendirmeler

Bugün TBMM genel kurulunda görüşülecek olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Kanunu öncesi, ajanda ilişkin yeni değerlendirmeler geldi.


CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, teklifin yasalaşması durumunda otellere haciz gideceğiniz, turizmcilerin batacağını ve çalışanların işsiz kalacağını ileri sürdü. Sözcü gazetesinden Başak Kaya'ya konuşan Yıldız, “Türkiye'deki 17 bin otelden karının değil, cirosunun yüzde 1'i alınacak. Patnos'taki otel parayı ödemezse icra gelecek, vergi dairesi malına el koyacak” dedi.

''Cirodan yüzde 1 toplayın ben Turizm Bakanına plaket vereceğim''

Yasanın çıkması durumunda sektörde faaliyet gösteren işletmelerin hepsinin icralık olacağını iddia eden Hüseyin Yıldız, ''Otelciler, tur operatörleri zaten vergi veriyor, ayakta kalmak için mücadele ediyor, şimdi bir de haraç geliyor. Cirodan yüzde 1'i toplayın, ben Turizm Bakanı'na plaket vereceğim. Turizmde 1.5 milyon kişi çalışıyor bunun 700 bini öğrenci. Bu parayı alırsanız, personele maaş ödenemez, turizmci iflas eder. Turizmciyi boğuyorsunuz.” diye konuştu.

Kuşoğlu: TAV’ın cirosu 1,2 milyar euro

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise cirodan yüzde 1 almanın kardan yüzde 10-15 almak anlamına geleceğini ifade ederek, “Bu rakam sektörü öldürür. TAV'ın 2018 cirosu 1.2 milyar Euro. Siz özel sektörün işlettiği havalimanlarından binde 2.5 vergi alacaksınız. Bu 30 milyon Euro yapar. Yani 200 milyon lira. Şu anda vergilerde tahakkuk-tahsilat oranı yüzde 51. Yarısını alamıyoruz. Bu rakamların alınması da mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Yağcı: Turistin artması gelirin de arttığı anlamına gelmez

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, “Şu anda Türkiye'ye gelen turist sayısı artıyor, sektör krizin yaralarını sarıyor. Ancak turistin artması gelirin de arttığı anlamına gelmez. Rekabet gücümüzü zayıflatacak adımlardan kaçınmalıyız” dedi.

''Sezonun tam ortasında fon getirilmesi doğru değil''

Sektörün 2016 yılında yaşadığı büyük sıkıntıları yeni yeni aşmaya çalıştığını belirten Yağcı, “Fon öyle aceleye gelecek bir konu değil. Tüm paydaşların içinde olduğu bir ortamda konuşmak lazım” diye konuştu. Yağcı, sezonun tam ortasında fon getirilmesini doğru bulmadıklarını da ifade ederek, şöyle devam etti:

''Gelirlerde yüzde 10-15 artış olursa ancak 2014'ü yakalarız''

“2016'da büyük kriz yaşadık. Bugün turist sayısındaki artış iyi ancak gelirimiz henüz iyi noktalara gelmedi. Gelirimizde yüzde 10-15 artış olursa ancak 2014'ü yakalayabiliriz. Enflasyon nedeniyle maliyetlerimiz arttı. Yeni krizden çıktık. Tamam iyiye gidiyoruz ama uçuyor da değiliz.”

Yücel: Buna karşı çıkılmalı!

Turizm eski Bakanı ve TÜRSAB eski Başkanı Bahattin Yücel, kurulmak istenen Turizm Ajansı'nın Sayıştay denetimi dışında tutulmasının sakıncalarına değinerek, “Buna karşı çıkılmalı” dedi. Yücel, Turizm Ajansı'nın sektöre getireceği yükün yanında, kaynağın nereye nasıl harcanacağının denetim dışı bırakılmasının sakıncalarını şu örnekle anlattı:

“Yıllık en az 150 milyon dolarlık kaynak sektörde dengeli temsil yeterliliği olmayan bazı meslek kuruluşları eliyle harcanacaktır. Örneğin Turizm Bakanı, okçuluk konusunun önemli bir tanıtma etkinliği olduğuna tek başına karar verip dilediği kadar kaynak aktarabilecektir.”Bu Haber 09.07.2019 - 10:44:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.