Turizm sektörüne verilecek kredinin faizi yüzde kaç olacak?

Turizm sektörüne verilecek kredinin faizi yüzde kaç olacak?

Turizm sektörüne verileceği ileri sürülen KGF destekli kredinin miktarı ve faiz oranı ile ilgili yeni bilgiler geldi.


Turizm sektörüne 8 milyar lirası Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaletinde 10 milyar lira kredi sağlanacağı belirtildi. 1 yıl ödemesiz olacağı ifade edilen kredinin 48 vadeli ve yüzde 14.5 faİZLİ olacağı kaydedildi.

Sabah gazetesinden Betül Alakent'in haberine göre, destek paketinde faizin yüzde 14.5 olması bekleniyor. Değişken faizli olması durumunda da Türk Lirası gecelik referans faiz oranı (TLREF O/N) üzerine 250 baz puan eklenecek. Ancak KGF destekli kredinin faizi yüzde 16'yı geçemeyecek. Kredi 1 yıl ödemesiz, 48 ay vadeyle kullandırılacak.

40 milyon liraya kadar...

Turizmciler, finansman paketinden ciroya göre yararlanacak. Ciro büyüklüğüne göre, 300 bin TL'den 20 milyon TL'ye kadar kredi sağlanacak. Belirli bir oda sayısının üzerindeki oteller 40 milyon TL'ye kadar kredi kullanabilecek. KGF teminatlı krediyi alan işletmeler bankalara faturalandırma (yüzde 90'ı için) göstermek durumunda olacak.

Galata Kulesi’nin açılışında Sabah Gazetesi’nden Dilek Güngör’e konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörü için yeni KGF kredi paketi üzerinde çalıştıklarını ve yakında kamuoyuna açıklayacaklarını belirtmişti.Bu Haber 09.10.2020 - 09:24:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.