Turizm sektöründe büyük hayal kırıklığı

Turizm sektöründe büyük hayal kırıklığı
İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listede tutması, sezonun kasın ayına kadar uzamasını bekleyen turizm sektöründe düş kırıklığı yarattı.

Son dönemde İngiltere, Almanya ve Fransa’dan Türkiye ile ilgili peş peşe ‘riskli bölge’ kararları çıktı. En büyük hayal kırıklığı ise, Türkiye’yi sarı listeye alacağına neredeyse kesin gözüyle bakılan İngiltere’de yaşandı. Mevcut durumda, okulların açılmasıyla birlikte birçok otel sezonu tamamlayıp, kapanacağı ve on binlerce kalifiye elemanın işsiz kalacağı belirtiliyor.

Sözcü gazetesinden Latif Sansür’ün haberine göre Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye için çok büyük önem taşıyan İngiltere'nin kararı sezonun erken bitmesine neden olacak.

İç turizm ve gurbetçilerle ayakta duran otellerin büyük bölümünün, okulların açılmasıyla birlikte kapanacağı dile getirildi.

Sektör temsilcileri, birçok yatırımcının kredilerini ödemekte zorlanacağını, kalifiye elemanların sektörden uzaklaşacağını, sektörün düşük gelirler veya gelirden yoksun kışı atlatamayacağını savundu ve “Sektörün kayıpsız bu kışı atlatmasını sağlamak, sektörün geleceğini teminat altına almaktır” değerlendirmesini yaptı.

Fahrettin Çiçek: Çok önemli kayıplarla karşı karşıyayız

Kuşadası Belediyesi Turizm ve Tanıtma Komisyonu başkanı Fahrettin Çiçek, Türkiye'yi kırmızı listeye alan ülkelerle yeterince iletişim kurulamadığını belirterek “Çifte standart, gizli ambargo, GISAID adlı uluslararası veri platformuna ülkedeki varyant bilgilerini girmedeki beceriksizliğimiz veya şeffaf olmayışımız, Sağlık, Dışişleri ve Turizm bakanlıklarımızın koordinasyon içerisinde İngiliz kurumları ile konunun çözümüne yönelik yeterince iletişim içerisinde olmamaları, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulması ile birlikte yurtdışı temsilciliklerimizde sektör ile ilgili görevli ataşeliklerin işlevsiz hale getirilmiş olmaları gibi birçok nedenle çok önemli kayıplarla karşı karşıyayız” dedi.

Okullar açılacak, oteller kapacak”

Çiçek, İngiltere ve Fransa'nın aldığı kararla, okulların açılmasıyla birlikte birçok otelin kapanacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

Sektörün tüm paydaşları arasında artık salgın kaynaklı olmaktan uzak, daha çok turizm trafiğinin uluslararası ilişkilerde bir silah gibi tehdit aracı olduğu hissini hakim kılan bu olumsuz kararlar sonrası, özellikle ülkemizde okulların açılması ile birlikte, birçok konaklama tesisinin erkenden kapatma opsiyonunu değerlendirmeye başladığını söylemek abartı olmayacaktır.”

Yakup Demir: Başka bir sonbaharı bekleyeceğiz

Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir de her iki ülkenin aldığı kararları “Bu kararlar sezonun sonuna geldiğimiz anlamına geldi. Yabancı turistlerle kasım sonuna kadar tesisler açık kalabiliyordu. Şimdi yerli ve gurbetçi hareketliliği eylülün birinci haftasından itibaren azalmaya başlar. En fazla eylül sonunda Türkiye'nin turizm sezonu bitmiş olacak. Alınan kararlar biraz politik kararlar. Bu ülkelerle olan iletişimimizdeki ufak tefek sorunlar bu kararlarda etken oluyor. Bakanlığın biraz çabası var ancak turizmin siyaset üstü tutulması gerekiyor” sözleriyle değerlendirdi.

Eda Yurtcan: Sezon kısa sürecek

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Kuşadası Temsil Kurulu Başkanı Eda Yurtcan da “Özellikle İngiltere pazarından büyük bir umudumuz vardı. İngiltere Kuşadası'ndan Fethiye'ye kadar çok önemli ekonomik girdi bırakan bir pazardı. Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarılmaması büyük hayal kırıklığı yaşattı. Sezon daha kısa sürecek. Birçok otelimiz erken kapanacak. Kalifiye elemanlar başka sektörlere kaçacak. Tüm bunlar yılı çok kötü bitireceğimiz anlamına geliyor” diyerek turizmin bir türlü toparlanamamasının kendilerini çok üzdüğünü söyledi.Bu Haber 30.08.2021 - 11:30:03 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Ayhan bilir - 31.08.2021 - 01:45

  Nilgün im haklı bence otelleri yönetecek kalite li insan kalmadı maalesef ayrıca bayram zamanında bu hastalik cok bulasti 9 gunluk bayram icin simdi yuzleece kisi ölüyor kim vercek bjjun hesabını görecez BAKALIM vaka sayialri 20 binin üstünde birde çıkmışlar sezon erken bitti MUHAPPETI yapıyorlar allahtan korkun be AYIP biraz insan olun....

 • Turizimci - 31.08.2021 - 11:13

  Kendim ettim kendim buldum dunyasi. Bayramda evinizde oturmadiniz ,izole olarak gecirmedinix herkez yedi sulalesini ziyarete gitti ve virusu dagitarak gunluk vaka sayilarini gene 25 binlere dayattiniz simdide sezon erkenmi bitiyor diyorsunuz? 9 gunluk bayramdaki ic turizim icin 4 aylik dis turizmi ulkece yaktiniz . Simdide hic aglamayin oturun kisin sogan ekmek yiyin, devletten size turizim bakani ersoy oldugu surece yardimda cikmaz.

 • Nilgün sanli - 30.08.2021 - 10:11

  Çeşme deki yöneticileri bir otel SAHIBI olarak beğenmiyorum termal var güneş deniz kışın oteller neden BOS anlamıyorum kaliteli yönetici kalmadı bu sektorde adamcilik ALMIS yürümüş yazık 3 dil bilen ODTU ITU MEZUNLARI BOSTA GEZIYOR 65.70 ADAMLAR MDR YAPIYOR....OTELCILIK MAALESEF BITMIS.....TSKLER

 • ahmetsipahioglu - 30.08.2021 - 03:07

  İngiltere pazarının açmayacağı aylar öncesinden gerek uçak firmalarının iptalleri gerek Tur operatörlerin de ki belirsizliklerden belli idi.İngiltere ile problem nedir bilmiyorum ama bizde haziran sonu günlük vaka sayısı 5000 lere düşmüşken İngiltere nin açılmaması gerçeği varken 20000lerde açılacağı umudu bir de sonbahara girerken grip in daha hızlı yayılma potansiyeli de göz önünde bulundurulup önlemler alınmalı idi.Oteller iç piyasa ve yurt dışı çalışan pazarlara Eylül Ekim için çok önceden aksiyonlar destekler ve ciddi reklamlar la bir miktar İngiltere kayıpları önlenebilirdi.Hiç bir şey yapmadan gerekli lobi çalışmalarını tam yapmadan sadece ümit edip beklemek sonucu olumsuz oldu.Bir de İngiltere pazarında en çok zarar görenlerden birisi de DİDİM gelmekte .Sanki DİDİM yokmuş gibi davranmak ta Turizm dünyası yorumcularının fotoğrafa ne kadar yüzeysel baktıklarını göstermekte.Turizm de yarınlar çok zor geçecek ancak ve ancak çok çalışıp sağlıklı ve öngörülü planlar yaparsak Turizm dünyasını kurtarırız.Yoksa yılların emekleri boşa gidecek gittikçe karma turizm dünyasından uzaklaşıyoruz.

 • Serdar yanli - 30.08.2021 - 02:55

  Çeşmede en yoğun zamanda bile kışın otelleri dolduramadılar şimdi mi dolduracaklar hadi canım sende PANDEMI bahane bence ????????????

 • Erkan ari - 30.08.2021 - 02:53

  Sezon bitmez kardeşim yakup kendi insanalrimiz var fiatı düşür gelelim kalalım termal var cesmede herşey var sen yeterki iste yapamıyorsan ben doldurayım otelini tskler

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.