Turizm sektörü bu sefer de enflasyon ve maliyet tehdidiyle karşı karşıya

Turizm sektörü bu sefer de enflasyon ve maliyet tehdidiyle karşı karşıya

Turizm sektörü, 2 yılı aşkın süredir devam eden koronavirüsün yaralarını sarmadan, şimdi de enflasyon ve maliyet artışıyla sınanıyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Turizm ve eğlence sektöründe benzeri görülmemiş bir maliyet artışının yaşandığı belirtiliyor.

Pandemi önlemlerinin gevşetilmesiyle nisan ayında da toparlanmaya devam eden turizm sektörü, artan maliyetlerin ve enflasyonun etkilerini şimdiden hissetmeye başladı.

İngiltere'de barları, otelleri, restoranları ve eğlence tesislerini içeren turizm sektörünün ülkedeki 14 sektör içinde en hızlı büyüyen ikinci sektör olduğu, ancak artan enflasyonun tüketicilerin alım gücünü aşındırdığını ve tüketici talebini azalttığına dair belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı ifade edildi.

Lloyds Bank'ın hazırladığı Sektör Takibi raporuna göre turizm ve eğlence sektörü işletmeleri; artan ulaşım, malzeme, enerji ve maaş giderleri nedeniyle nisan ayında eşi görülmemiş bir maliyet artışı bildirdi.

Raporda, Girdi Fiyat Endeksi 94,1 olarak kaydedildi. Bu seviyenin, son 24 yıldaki en keskin maliyet enflasyonu olduğunun altı çizildi.

Turizm ve eğlence işletmelerinin yüzde 63'ü, söz konusu maliyet artışını müşterilere yansıttı. Bu da fiyat endeksinin 72,9 ile rekor kırmasına neden oldu.

Lloyds Bank Ticaret Bankacılık yiyecek-içecek ve eğlence müdürü Annabel Finlay, "Tüketici güveninin azaldığına dair erken belirtiler var. Bu, daha muhafazakar bir harcamaya ve dolayısıyla talepte düşüşüşe yol açacak bir faktör. Enflasyon baskısı devam ederse, işletmeler bir ikilemle karşı karşıya kalacak" dedi.Bu Haber 20.05.2022 - 11:50:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.