Turizm şehirlerinin sorunlarını çözecek kanun teklifi

Turizm şehirlerinin sorunlarını çözecek kanun teklifi
Cumhuriyet Halk Partisi altyapı, temizlik, ulaşım vb sorunlar yaşayan Ege ve Akdeniz sahillerindeki turizm potansiyeli yüksek şehirlerin genel bütçe gelirlerinden aldığı payın kış değil yaz nüfusuna göre belirlenmesi için kanun teklifi verdi.


Yaz döneminde kışınki nüfusunun onlarca katı insanın yaşadığı turizm şehirleri, sık sık yaşadıkları çevre ve alt yapı sorunları ile gündeme geliyor.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, belediyelere genel bütçe vergi gelirleri üzerinden ayrılacak payların hesaplanmasında yaz nüfusunun ölçüt alınmasını öngören kanun teklifini meclise sundu. Alban, “Bodrum, Marmaris, Manavgat, Kuşadası gibi turizm ilçelerinde kış nüfusu 200 bin ile 300 bin arasında değişirken yaz nüfusu 1 milyonu aşmaktadır. Belediyelerin kış nüfusuna göre aldıkları pay yaz nüfusuna hizmet için yetmemektedir” dedi.

Turizm şehirlerinin içme suyu ve kanalizasyon hatlarının yaz nüfusunu kaldırmadığına dikkat çeken Mürsel Alban, ayrıca temizlik ve çöp toplama hizmetlerinde çalışan personelin yetersiz olmasından dolayı belediyelerin çok büyük mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Kıyı kentlerindeki belediyelerin yaşadığı sorunların çözümü için yaz nüfusunun ortalamasının alınması gerektiğini kaydeden Mürsel Alban, teklifin yasalaşması halinde turistik şehirlerin nüfusun arttığı yaz döneminde belediye meclisi kararıyla sözleşmeli personel istihdam etmesinin önünün açılacağını belirtti.Bu Haber 22.10.2021 - 15:06:59 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Murat Atsever 25.10.2021 - 05:52

    Katılıyorum, hatta daha da detaya girerek çarpık işleyiş ve standarttan uzak turizmi size anlatmak isterim. Kuşadası Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efes İzmir Büyükşehir Belediyesi, Didim Apollon Tapınağı Aydın Büyükşehir Belediyesi il sınırları içinde... az güneyde Bafa ve çefre tarihi varlıkların yarısı Aydın yarısı Muğla'ya bağlı... düşünün her gelen partili belediye kendi vizyon ve bilgisi yettiği kadarıyla hizmet veriyor ve standardize etmeye çalışıyor. vs vs vs

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.