Turizm çalışanlarına çifte darbe

Turizm çalışanlarına çifte darbe

Koronavirüs salgını nedeniyle adeta durma noktasına gelen turizm sektöründe hem mevcut çalışanlar işini kaybediyor hem de sezonluk çalışan işçiler iş başı yapamıyor.


Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse sıfırlanan turizm sektöründe, çalışanlar zorda. Kriz nedeniyle kimi oteller kapıya kilit vuruyor, kimi açılışını erteliyor kimisi ise çalışanların büyük bölümünü ücretsiz izne göndererek veya işten çıkararak küçülmeye gidiyor.

Sözcü gazetesinden İsmail Akın'a konuşan turizm çalışanlarını, zor durumda olduklarını belirtiyor.

''İşsizlik maaşı gibi bir gelirimiz de yok''

Turizm sektöründe çalışan ve 6 aydır işsiz olduğunu belirten Cengiz Yaşar, ''Oteller çıkışımızı vermediğinden bir yere girip çalışamıyoruz. Çalışıyor göründüğümüzden işsizlik maaşından da yararlanamıyoruz. Ama işverenler devletten bizim adımıza para alıyorlar. Olan garibanlara oluyor. Şimdiye kadar aile yakınlarından borç alarak sezonu getirmiştim. Corona virüsü salgını nedeniyle sezon belli olmayan bir tarihe ertelendi. Bizim işsizlik maaşımız gibi bir gelirimizde yok. İşe de giremiyorum işveren çıkışımızı vermediği için. Ev kiramı veremiyorum. Nasıl geçineceğiz. Durumumuzu anlatacak bir kelime bulamıyorum. Devletin bize bir an önce yardım etmesini bekliyoruz.'' diyor.

''Askıda çalışıyor göründüğümüz için başka işe de giremiyoruz''

Çalıştığı otelden 6 ay önce işten çıkarıldığını belirten 44 yaşındaki Kadir Gündüz ise başka yerlere iş başvurusunda bulunduğunu, ancak iş verenlerin onu 'askıda çalışan' olarak gödüğü için iş vermediğini belirtiyor. Gündüz, ''Oteller kış geldi diye bizleri 6 ay önce işten çıkartıp askıya aldılar. Kış boyunca birçok iş yerine başvurduk. Bazı işverenler bilgisayara bakarak bizleri askıda çalışıyor görüp işe almıyorlar. Bazıları da turizmci olduğumuz için iş vermiyor. Askıda göründüğümüzden işsizlik maaşından da faydalanamıyoruz. Turizm işletmecileri bizleri çalışıyor gösterdiklerinden dolayı zarar ettik diye devletten yardım talep ediyor ve yardım alıyorlar. Olansa bizlere oluyor. Sesimizi duyan kimse yok. Nedir bizim suçumuz? Turizmde çalışmak mı ? Corona virüsü nedeniyle oteller bu sezon açılmayacak gibi görünüyor. Çoğumuzun şu anda evde ekmek alacak parası yok, açız. Virüs salgını yüzünden önlem alın deniliyor ama maske gibi dezenfektan malzemesi alacak paramız yok.'' diyerek yaşadığı sıkıntıları dile getiriyor.

''Tüm beklentimiz mart ayında iş başı yapmaktı''

Turizm sezonunun başlamaması nedeniyle mağdur olduklarını belirten Gürhan Kabaağaç ise, eşiyle birlikte otelde çalıştıklarını ve ekim ayında işten çıkarıldıklarını söylüyor. Başka gelirlerinin olmadığını kaydeden Kabaağaç, '' Tüm beklentimiz Mart ayında tekrar iş başı yapmaktı. Fakat corona virüsü nedeniyle otellerin bu sezon açılmayacağı söylendi. Tüm birikimimizi işsiz kaldığımız kış aylarında tükettik. 5 aydır işsizim. Eşim de öyle. Üç kızım var. En büyüğü üniversiteye gidiyor. Diğerleri, 7 ve 3’ncü sınıfa gidiyor.Evin masrafları altından kalkamıyorum. Eşimin ve benim kredi kartlarımızın toplam 10 bin lira borç birikti. Asgarisini dahi yatıramıyoruz.'' dedi.

''O kadar zaman nasıl dayanacağım?''

50 yaşındaki Nesrin Ünver ise evinin kira olduğunu iş bulamazsa zor durumda kalacağını belirterek, ''Emekli değilim. Çalışmak zorundayım. Evimin kirası 600 lira, 200 lira elektrik, ayda 275 lira kredi borcu ödemem var. Bütün umudumuzu sezon açıldığında işe başlamaktı. Corono virüsü nedeniyle bu sezon otellerin açılamayacağı söyleniyor. Ne yapacağız biz. Nasıl dayanacağım o kadar zaman. Bir çok arkadaşımız çocukları var.'' diyor.Bu Haber 20.03.2020 - 09:35:03 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Mahmut yakıcı - 06.04.2020 - 07:37

  Ben geçen yıl temmuz ayında turizmde işe başladım 8martta iş yerinden ayrıldım 16martta tekrar turizmde başka yere işe başladım esnek çalişma ödeneğinden yararlanabilecekmiyim

 • Mehmet akdemirci - 01.04.2020 - 09:49

  Arkadaşlar benim gibi turizm işi yapan binlerce çalışan insanlara yardım etmeyecekler işletmelerin işine gelir işletme seni beni düşünmez yardım beklemeyin bende aynı durumdayım ne yapalım sosyol aile yardım kurumsal kuruma baş vurun ????‍♂️

 • Hlit - 28.03.2020 - 09:48

  Yorumcu zühtü bey kardeşim maddi gucunuz yoksa evlenmeyin diyorsun bunu kaf olsun diye söyledin galiba.bu ulkenin %80 fakir.herkes bekar olursa bu ulkeye nufus nerden gelecek.bu ulkenin vatanini koruyacak askeri polisi nerden bulacaksn ithalmi edeceksin zengin çocugu asker polismi oluyor bi söylesene.isyerlerlerinde kim calisacak herkes patron cocugu olursa senin bir gün fakir olmayacaginin senetimi var.

 • Zühtü bey - 27.03.2020 - 02:35

  Yorumlara bakıyorumda herkes kıt kanağat geçindiğinden bahsediyor. Gücünüz yoktuysa geçinemeyecek durumda kenarda paranız yoksa neden evleniyorsunuz cocuk yapıyorsun 2-3 tane. Günahına giriyorsunuz o kücük cocukların. Gücü olmayan kenarda parası olmayan evlenmesin kardeşim.

 • ömer faruk şimşek - 26.03.2020 - 07:15

  sektör başlamadan sezonu bitirdi. kısa dönemde sonuç bu. ancak maalesef uzun dönemde fatura çok daha ağır olacaktır. sermayesi güçlü olmayanlar sektörden çıkacaktır. sektöre özel ayrı bir paket açıklanmalı ve diğer sektörlerle aynı kategoride degerlendirilmemeliydi. bankaların sektöre bakışı ortada iken önünü degil ertesi günü öngöremeyen yapı kırılganlıgı kaldıramaz. diger bir ayrıntı ise havayollarının durumudur petrol fiyatlarındaki düşüş önemli degil. havacılık da kırılganlaşırsa durum içinden çıkılmaz bir durum alabilir.

 • Serhan topal - 22.03.2020 - 02:37

  Devletimiz turizm paketi diyor ama ekim 22den beri işsizim neden askıda olduğumuz için hep zengine var çalışana yok işsizlik alamıyoruz niye askıda olduğumuz için hakkımızı yiyenlere hakkımız zehir olsun bu vürüs gibi

 • Fatih kırıcı - 21.03.2020 - 06:13

  Herkese geçmiş olsun arkadaşlar, sorun sadece turizm değil fabrika işçileride kara kara düşünüyorlar acaba işimize ne zaman son verecekler diye. Ülkemizin şartları stratejisi belli, ben de çok zor durumdayım borçlar dağ gibi birikti mayıs ayını bekliyoruz oteli açmak için. Ama her şey bir yana bu zor günlerde kimseyi kırmayın soğuk kanlı ve umarsız durun demek istediğim oteller açılmazsa iş bulamazsanız ya da işten çıkarılırsanız bunun önüne geçemezsiniz, önüne geçemediğiniz bir şey için kendinizi ve başkalarını üzmeyin elbet bir gün az da olsa bir şeyler düzelir hep böyle kalmaz ve son söyleceğim devletten bir şey beklemeyin çünkü ülkemiz zor günler için harcayacağı bir kaynak ayırmadı kendine, umudunuzu kaybetmeyin bekleyin, bazen direnmek mücadele etmek yerine her şeyi bırakmak insanı daha zinde tutar.

 • mehmet alkış - 21.03.2020 - 01:23

  volkan patlar bize uçak düşer bize darbe olur bize virüs hastalık bize... 10 binlerce esnaf ne olacak diye düşünen dile getiren yok. kira diyecek dukkan sahibi para yok.maaş diyecek çalışan müşteri yok. yemek diyecek evdeki bebekler onlara ne diyeceğiz.

 • Hikmet - 21.03.2020 - 01:14

  Bu durum turizm çalışanı olsun yada olmasın ne işletme sahiplerinin nede siyasilerin umurunda , herkes kendi ile başbaşa ve çaresiz bu durum hep böyleydi ve böyle kalacak 1991 krizini yaşamış turizmci olarak yazıyorum.

 • Serhat fırtına - 20.03.2020 - 11:06

  Öncelikle tüm turizmci emektaralarına çok geçmiş olsun kendimde dahil olmak üzere..üzülerek okuduğum yorumlara bende kendimce dilimin döndüğünce bir iki satır eklemek istedim..uzun yıllardır turizm sektöründe çalışmaktayım,kabus gibi geçen her kış aylarında gelecek sezonun iyi olacağı ümidiyle kendimizi hep ümitlendirmişizdir, tam yeni sezona gireceğimiz son aylarda mutlaka Turizmi bitirecek bir problem çıkar ve bizim ümitlerimizi hayallerimizi herşeyimizi yerle bir eder..bu sezonda yine birşey değişmedi..tam aksine dahada zorlaştı..Corona çıktı.eve kapandık,malum kıştan çıkamadık herkesin borcu harcı ev kirası vs var..yazacak anlatacak çok şey var ama ben yoruldum..kiramı ödeyemediğim için sezon başlamadığı için benimde param kalmadığı için, şu an eşimle ayrılma noktasına geldik tüm eşyalarımızı eski bir depoya rica minnet yerleştirdik..ve yollarımızı ayırmaya karar verdik...peki şimdi ne olacak ?

 • Mehmet akdemirvi - 20.03.2020 - 05:30

  Bende turizm çalışan bir magdurum gelirim yok olan hazır para bitti devlet emekli maaşı 1500 diyor işverene destek diyor peki çalışan ne olacak şirket biz çalışanları askıya aldı ne yapacagız borcu olan kredisi olan var devlet bir önlem alırmı

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.