Turizm bölgelerindeki birinci derece SİT alanlarının 3'te 2'si imara açıldı

Turizm bölgelerindeki birinci derece SİT alanlarının 3'te 2'si imara açıldı
Bakanlar Kurulu'nun 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre Gökova Körvezi, Marmaris, Ula, Merteşe bölgeleri imara açıldı. 1. derece sit alanındaki 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektar olarak belirlendi. Bu alanın 2447 hektarı ise denizde yer aldı.


Hürriyet'ten Gİzem Karakış'ın haberine göre, Akyaka, Turunç, Akbük gibi koyların da yer aldığı Gökova Körfezi’nde sit alanları Bakanlar Kurulu Kararı ile daraltıldı. Gökova Körvezi, Marmaris, Ula, Merteşe Bölgesi Bakanlar Kurulu kararı ile imara açıldı. 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Akbük’den Bördübet Koyu’nun olduğu alana kadar orman ve deniz kıyılarının yer aldığı şeritte sit alanında daraltmaya gidildi. Karara göre 1. derece sit alanında 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektar olarak belirlendi. Bu alanın 2447 hektarı denizde yer aldı.23 BİN 500 HETARLIK ALAN 2. DERECE SİT ALANINA DÖÜŞTÜRÜLDÜ

Karardan önce 2. derece sit alanı bulunmazken, bu alan için 23 bin 530 hektarlık alan ayrıldı. Söz konusu alanın 3 bin 449 hektarlık bölümü ise denizin içinde yer alıyor. Kararın ardından bu alanlara çadır ve bungalow yapılabilecek, günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek. 3. derece doğal sit alanı olan bin 353 hektarlık alanda ise bin 994 hektarlık daraltma yapıldı. Kararın ardından bu alan konut yapımı için inşaata açılacak. Turizm ve yerleşim için istenilen faaliyet yapılabilecek. Deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekrasyon alanı yapılabilecek.

''KARARIMIZIN TERSİ YÖNÜNDE UYGULAMA İLE KARŞILAŞTIK''

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, kararla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bakanlar Kurulu, karar almadan önce bizim görüşümüzü sordular. Biz de normal şartlarda kendimizin alabileceği bir karar olmasına rağmen konuyu Meclis gündemine taşıdık. Meclis gündeminde aldığımız kararı Bakanlar Kurulu’na ilettik fakat bizim kararımızın tersine bir uygulama ile karşılaştık. Biz bu alanların imara açılması yerine lokal olmasından yanayız. Yani örneğin bir köyde ya da bir koyda imar ile ilgili bir işlem gerekiyordur, bununla ilgili karar alınabilir. Ancak, bir anda bu kadar büyük bir alan daraltmayı doğru bulmuyoruz. Meclis’ten çıkan karar da bu yöndeydi. Meclis kararına aykırı olduğu için 15 Eylül 2017’de dava açtık. Milas Ören’den başlayan Akbük ve Akyaka’ya dönen Çamlık bölgesini de içine alan bir alan söz konusu. Konunun takipçisi olacağız.”


Bu Haber 28.03.2018 - 08:48:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Devrim PINAR - 05.04.2018 - 10:33

    Yani şu habere turizmcilerin hiçbir yorum yapmaması çok ilginç. Yazık, turizm bindiği dalı kesiyor.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.