Turistleri İstanbul'da böyle dolandırmışlar

Turistleri İstanbul'da böyle dolandırmışlar

İstanbul'da yapılan 'Fahiş hesap çetesi' operasyonu, turistlerin nasıl dolandırıldığını da gözler önüne serdi.


İstanbul'da 100 liralık hesaba karşılık turistlere 1500 dolar hesap ödettiren çetenin, Avrupalı turistleri eğlence, Arap turistleri ise konsomatris ile kandırdığı belirtildi.

Sözcü gazetesinden Habip Atam'ın haberine göre, İstanbul'da yabancıları dolandırdığı belirtilen bir çeteye operasyon düzenleyen polis ekipleri, aralarında Beyoğlu'ndaki 5 gece kulübünün de bulunduğu 30 kişiyi gözaltına aldı.

100 liralık hesaba karşılık 1500 dolar

Zanlıların müşteri getirmeleri için hanutçularla anlaştığı, hanutçuların ise yanlarına yanaştıkları turistleri eğlence mekanlarına götürdüğü belirtildi. Eğlence mekanlarına götürülen turistler için iki farklı tarife uygulandığı belirtilirken, 'Ortadoğulu turist' ve 'Avrupalı turist' olarak uygulanan sistemde, 100 ile 200 TL hesaplara karşı 1500 dolar para istendiği tespit edildi.

'Avrupalı turistleri konsomatrisle kandırmak daha zordu'

Eğlence mekanlarına giden yabacıları sistemli şekilde dolandıran şebekelerin, Orta Doğulu turistler için konsomatris tuzağı kurduğu ortaya çıktı. Şebeke üyesinin itirafında “Orta Doğulu turistlerin yanına kadın oturtuyorduk. Yanındaki konsomatrise de kendisine de içki söylüyordu. Daha sonra ise 100 TL hesaba karşı 1500 euro istiyorduk. Eğlence mekanında, bir kadınla oturduklarının duyulmasından korktukları için çoğu polise gidemiyordu” dediği öğrenildi.

Şebeke üyesinin, Avrupalı turistler için daha fazla emek harcadıklarını söylediği de öğrenildi. Şebeke üyesinin ifadesinde “Avrupalı turistleri konsomatrisle kandırmak daha zor oluyordu. Onlara farklı eğlence ortamları ayarlanıyordu. Mekanlarda daha fazla kalan Avrupalılar'dan da fahiş paralar isteniyordu” dediği belirtildi.

Hesaba itiraz edenleri tehdit eden, yeterli parası olmayanları ATM'ye götürerek zorla para çektiren çetenin, kendilerini rehber olarak tanıtan hanutçulardan da yardım aldığı ortaya çıktı.

'Başımızı belaya sokmayalım'

Şebeke üyelerinin para vermemek için direnen turisti getiren hanutçuya da 500 ila 700 dolar arasında ‘ücret’ ödedikleri öğrenildi. Hanutçunun aldığı parayı turiste uzatarak “Başımıza bela almayalım; al şu parayı, yarısını ben ödemiş olayım, diğer yarısını da sen öde” dediği öğrenildi. Şebekenin bu yöntemle bir çok turisti ikna ettiği öne sürüldü.

Emniyet çalışma başlattı

Polis ve zabıta ekiplerince gerçekleştirilen denetimlere karşı da eğlence mekanlarının çıkışında erkete bekleten şebekeye yönelik düzenlenen baskında gözaltına alınanlar için ek gözaltı süresi alındığı öğrenildi. Dünyanın birçok ülkesinde benzer dolandırıcılıkların yaşandığı belirtilirken, İstanbul Emniyeti’nin turistlerin bu gibi tuzaklardan kurtarılması için başlattığı çalışmanın da devam ettiği öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın 9 Kasım'da gerçekleşen Turizm Güvenliği Çalıştayı'nda açıkladığı projeye göre, İstanbul'a gelen her turistin telefonuna indirebileceği bir aplikasyon hazırlandı. Dünyada ilk olan proje sayesinde, İstanbul’a gelen turistlerin telefonlarına GSM operatörleri vasıtasıyla mesaj gönderilecek.

Mesajda, emniyet tarafından hazırlanan program hakkında bilgi verilirken “yükleme” yapılacak sayfaya yönlendirme yapılacak. Programını telefona yükleyen turistler bir sorunla karşılaştığında, mesajla emniyet birimlerine ulaşılabilecek.

Turistlerin 12 farklı dilde mesaj atabildiği sistemle, sorun hızlı bir şekilde ilgili emniyet birimine bildirilecek. Polis ekipleri, konum bilgisini paylaşan turiste en kısa zamanda ulaşabilecek.


Bu Haber 26.12.2019 - 09:49:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.