Turist sayısındaki artış 'roaming' gelirlerine de yansıdı

Turist sayısındaki artış 'roaming' gelirlerine de yansıdı
Türkiye’ye gelen turist sayısındaki artış, “roaming” gelirlerine de yansıdı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ikinci çeyrek turizm gelirlerini açıkladı. Verilere göre, bu yılın ilk 6 ayı sonunda cep telefonu dolaşım (roaming) gelirleri, 40 milyon dolar olurken, aynı dönemde yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının roaming giderleri ise 44 milyon doları buldu. Yılın ilk yarısında roaming harcamalarında açık veren Türkiye, son 6.5 yıllık dönemde ise bu kalemden 222 milyon dolarlık fazla verdi.
 

 
GELEN 899 MİLYON DOLAR, GİDEN 677 MİLYON DOLAR
 
TÜİK’in Turizm İstatistikleri'nde yer alan “Cep Telefonu Dolaşım Harcamaları”na 2012-2018 yılları arasındaki dönem itibariyle bakıldığında ise şu tablo ile karşılaşıldı:
 
Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre, 2012 yılının başından 2018 yılının haziran ayı sonuna kadar geçen sürede Türkiye’nin cep telefonu dolaşım gideri 677 milyon doları buldu. 6.5 yılı kapsayan aynı dönemde Türkiye’deki mobil operatörlerin yurtiçine giriş yapan yabancı ziyaretçilerden elde ettiği roaming geliri ise 899 milyon dolara ulaştı. 
 
ASIL FARK ‘DATA’DA
 
Bir ülkeye ait cep telefonu hattı ile başka bir ülkeden hizmet alındığında ‘roaming’ adı verilen ücret ödeniyor. Cep telefonu abonelerinin başka bir ülkeyi ziyaret ettiklerinde aldıkları hizmet için kesilen bu roaming ücreti de GSM operatörlerinin yaptığı ikili anlaşmalarla belirleniyor.
 
Genelde yüksek olan roaming ücretlerinden dolayı Türkiye’deki mobil operatörler de abonelerine yurt dışında kullanılmak üzere konuşma, veri kullanımı ve SMS’ten oluşan paketler satıyor. Ancak yurt dışında internet kullanımı için sunulan veri/data paketlerinin ücretlendirilmesi, konuşma paketlerine göre daha yüksek faturaların çıkmasına neden olabildiği için çoğu kullanıcı yurt dışında akıllı telefonunun data kullanımını kapatıyor.
 
AB’DE TARİH OLDU
 
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ise sistem bir yıl önce değiştirildi. AB ülkelerinde cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı roaming ücretlerine, 15 Haziran 2017 tarihinde son verildi.
 
Avrupa Parlamentosu’nun onaylamasının ardından geçen yaz başı yürürlüğe giren “Evde gibi dolaşım” adlı roaming düzenlemesine göre AB içerisinde herhangi bir ülkenin cep telefonu operatör abonesi olan kullanıcı, başka AB ülkesine gerçekleştireceği seyahatlerinde kendi operatör tarifesi ve sözleşmesi üzerinden konuşma, mesajlaşma ve veri paketlerini ilave roaming ücreti ödemeden kullanabiliyor.


Bu Haber 02.08.2018 - 10:07:30 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.