Turist sayısı rekor kırıyor ama oteller dolmuyor: Nerede bu turistler?

Turist sayısı rekor kırıyor ama oteller dolmuyor: Nerede bu turistler?
Açıklanan veriler Türkiye’nin ziyaretçi sayısında tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştığını gösterirken, otellerdeki dolulukların düşük olması ‘Bu turistler nerede?’ sorusunu akıllara getirdi.

Son günlerde artan turist sayıları gündeme taşınırken, gelen turist sayısının otellerin dolulukları başta olmak üzere  piyasaya yansımamış olması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yoğun turist akışı ve yüksek doluluk sağlayan oteller bu yıl yüzde 60-70 doluluk seviyesinde kaldı. 

Bu durumu yaşayan destinasyonlardan birisi de Kemer. Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya, yüksek ziyaretçi sayılarına rağmen otellerdeki dolulukların düşük olmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


“Kemer’de 4 ve 5 yıldızlı otellerde doluluklar istenilen seviyelere gelmek üzere!”

Kemer’deki 4 v 5 yıldızlı otel doluluklarının istenilen seviyelere ulaşmak üzere olduğunu kaydeden Dinçer Sarıkaya “Önümüzdeki aylar bir tırmanış var, rezervasyonlarda artış söz konusu. Ama Kemer’e gelen misafirler profilinin değişmesinden dolayı, oteller bir duraksama periyoduna girdiler. Şimdi yeni pazarlar oluşuyor. Bu pazarların rağbeti ile birlikte eski düzenimize kavuşacağımızı düşünüyorum. Aslında uçaklar iniyor, kalkıyor. Antalya’ya geliş, geçen seneye kıyasla daha yukarıda. Uçakların günlük iniş sayıları, yolcuların sayıları ortada. Bu dolulukları tam sağlayamadık demelerinin nedeni, bu misafirlerin artan fiyatlardan dolayı kendi bütçelerine daha uygun otellere doğru yönelmesi. Dolayısı ile eskiden küçük ölçekli otellerin dolulukları azken, şimdi onların doluluklarının yukarılara çıkacağını tahmin ediyorum. Oteller ayrıca, istihdam konusunda personellerini ayarlama çabası içerisinde.”dedi.

Bu hepimiz için bir soru işareti!

Bu yıl 17 milyon turistin gelmesi beklenen Antalya’da turistlerin nereye kaybolduğu sorusuna da yanıt veren Sarıkaya “Aslında yatak sayısında çok az bir artış oldu. Hani desek ki Antalya’da şu kadar yatak ilave oldu, bu da olmadı. Bu hepimiz için bir soru işareti. Eskisi gibi kiralanan evlere olan rağbet de neredeyse amamen yok oldu. Dolayısıyla bu sanırım bir araştırma konusu. Bu konu ile ilgili otelciler olarak, önümüzdeki günlerde kesin verilerle karşınıza geleceğiz.” değerlendirmesini yaptı.


Bu Haber 06.07.2024 - 13:01:35 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Ne turisti

  Ali Emre Pere 08.07.2024 - 06:33

  Yabancılara evler satıldı, vatandaşlıklar verildi. Memleketlerinde vatandaşlarına kiraliyorlar. Vergi de yok para da Türkiye'ye gitmiyor.

 • Vİllalarda, diarelerde ve kamplarda

  yılgör demirtaş 07.07.2024 - 11:09

  Vİlla kiralamasına o kadar büyük talep var ki.. Hatta bir villada aynı anda 3 aile toplam 10 kişi kalabiliyor. DOlandırıcılar dahi bunu keşfetmiş ve villa kiralama işine yönelmiş. Aynı zamanda benim dahi çok tanıdığım rus turist kendi ev, daire ve villalarını rusyada pazarlıyor. Ayrıca kamplara ilgi arttı. Bayramda akyakadaki tam 7 ayrı kamp yeri tıklım tıklım doluydu. İnsanlar ev, buzdolabı, çamaşır makinesini dahi getirmiş. Koca ev kurmuşlar. Bunları videoya çektim ve yayınladım youtube ve instagram kanallarımda. Malesef devletin çıkardığı emlakçıdan acenteye verme kanunu işe yaramadı. Acenteler villa kira işiyle ilgilenmiyor. villa sahipleri de kiralık verdikleri konutlarını kayıt altına almaktan kaçıyor. https://www.youtube.com/watch?v=QhxGgmvFEwA

 • Mehmet kara 06.07.2024 - 07:19

  Bence rekor, Suriyeli, Afganlıların ve diğer turistlerin gelmesiyle turistik rekor kırıyoruz, doğru. Bu turistler çoban olarak, ucuz işçi olarak çalıştırılması, Otel odalarını boş bırakarak turizme katkıda bulunuyorlar.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.