Turgay Kıran'la Deniz Anapa'nın turizm şirketi iflas başvurusunda bulundu

Turgay Kıran'la Deniz Anapa'nın turizm şirketi iflas başvurusunda bulundu
Gaatasaray eski yöneticisi Turgay Kıran ile Deniz Anapa'nın ortak olduğu turizm şirketinin iflas başvurusunda bulunduğu belirtildi.


Turgay Kıran ile Deniz Anapa'nın ortak olduğu Akder Turistik Tesisler İşletmecilik ve Gıda Sanayi AŞ için mahkemeye iflas başvurusunda bulunulduğu belirtildi.

Hüriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberin göre, İstanbul Anadolu 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuru, mahkemenin iflas kararı ile tasfiye edilecek. Söz konusu şirket, otel ve restoran işletmeciliği yapıyor.OTEL VE RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ YAPIYORLAR

Akder’in bünyesinde La Maison markasına ait butik otel ve restoranlar var. Uzun yıllardan beri otel ve restoran işletmeciliği yapan Turgay Kıran ve Deniz Anapa’nın ortağı olduğu La Maison’un, Bodrum ve Beşiktaş’ta otel ve restoranı var. La Maison en son geçen yıl ağustos ayında İzmir Alaçatı’da da bir şube açmıştı. Bu mekana restoranın hizmet verdiği binanın sahibi olan şarkıcı Emre Altuğ da ortak olmuştu.

Turgay Kıran’ın iflasını istediği Akder, La Maison’ların işletmeciliğini yapıyor. La Maison’ın marka hakkı ise Kıran’ın da ortak olduğu diğer bir şirket olan Inter Grup Turizm A.Ş’ye ait.

100’E YAKIN FİRMA BAŞVURDU

Öte yandan, iflas erteleme başvuruları yasak olduğu için, mali sıkıntı içinde olan şirketlerden bazıları, bir tür koruma tedbiri sağlayan konkordato talebinde bulunurken, bir bölümü ise doğrudan iflas talebinde bulunuyor. Avukat Şevket Çelik konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Bu yılın başından bu yana Türkiye genelinde 100’e yakın firma doğrudan iflas talep etti. Kanımca, iflas erteleme mekanizması açık olsaydı bu firmaların ezici çoğunluğu bu yola başvuracaktı. İflas durumunda öncelikle varsa işçi ve kamu alacakları ödenir. Geriye, kalırsa diğer alacaklılara ödeme yapılır. Ancak, geçmiş dönem dosyalardan da bildiğimiz kadarı ile, iflas durumunda alacaklılar, almaları gereken paranın ancak yüzde 20’sini alabiliyor. Öte yandan iflas erteleme durumunda şirket ayakta kalabiliyor, işçilere maaş ödüyor kamuya prim ödemesi yapıyor” dedi.


Bu Haber 29.11.2017 - 09:53:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.