TURÇEV’den Crystal Otellerine çevre ödülü

TURÇEV’den Crystal Otellerine çevre ödülü

Türkiye Çevre Eğitimi Vakfı (TURÇEV), Crystal Otellerini çevre eğitiminin ve sürdürülebilir çevre politikalarının lider grubu olarak ödüllendirdi.


Türkiye’de, başta deniz olmak üzere, canlı hayat ile ilgili bütün alanlarda bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yürüten TURÇEV, 2018 yılı değerlendirmelerinin ardından çevre koruma ile ilgili en duyarlı kurumları belirledi.

Çevre koruma ile ilgili hassasiyete ödül

Türkiye Çevre Eğitimi Vakfı, 2018 yılındaki başarılı çevre çalışmaları ve konuya verdiği önem nedeniyle Crystal Otellerine ‘En İyi Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri’ ödülünü verdi. Bu alan için özel bir departman oluşturan Crystal Otelleri, ülkenin ve dünyanın geleceğine olan hassasiyetlerini somut adımlar ile hayata geçiriyor.

CEO Çetinbaş: Bu ödül bize gurur verdi

Crystal Otelleri CEO’su Umman Çetinbaş, ödülü, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ece Marina’da, Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy ile 2019 Yılı Mavi Bayrak Ödülü’ne hak kazanmış olan 463 plaj, 22 marina ve 15 yatın temsilcilerinin katıldığı ‘Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni’nde aldı.

Bakan Ersoy tarafından takdim edilen ödülü alan Umman Çetinbaş, çevre gibi yaşamsal bir alanda alınan ödülün çok önemli ve anlamlı olduğunu belirtti. Çevre ve plajlar konusunda aşırı hassasiyetleri olduğunu vurgulayan Çetinbaş, bu ödülü Crystal Otellerinin bütün çalışanlarının çabalarının bir karşılığı olarak kabul ettiğini söyledi.

Crystal Otelleri çevre için özel departman kurdu

Hem kendi çalışanlarımızı, hem de konaklayan misafirlerimizi çevre ve sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendiriyoruz” diyen Çetinbaş, bu konudaki planlı çalışmaları aşağıdaki başlıklar halinde sıraladı;

Grubumuzun Çevre Politikalarını uygulamak ve geliştirmek için özel bir departman kurduk.

Enerji tasarrufunda başarılıyız

Başarılı bir enerji tasarrufu politikası uyguluyoruz.

Çalışanlarımıza düzenli olarak Enerji Verimliliği ve Çevre Bilinci konularında eğitimler veriyoruz.

Satınalma işlemlerinde çevreye duyarlı tedarikçileri tercih ediyoruz.

Çocuk ve yetişkin misafirlere yönelik çevre bilinçlendirme etkinlikleri yapıyoruz.

Kimyasalların kullanımında hassasiyet

Kullanılan temizlik kimyasallarının çevreye etkileri araştırılarak gerekli önlemler alınmaktadır.

Havuzlarımızda kimyasal otomatik dozajlama sistemleri kullanılarak gereksiz kimyasal tüketimi engellenir.

Bahçelerimiz damlama sistemi ile gün ışığının etkin olmadığı saatlerde sulanmaktadır.

Sıcak su elde etmek amacıyla güneş enerjisinden faydalanılmakta, yakıt tüketimi azaltılmaktadır.

Atık yönetimini başarı ile yürütüyoruz''

Bulunduğumuz bölgelerde düzenli aralıklarla mıntıka temizliği yaparak doğayı koruma faaliyetlerine katkı sağlıyoruz.”

Otellerimizden çıkan her türlü tehlikeli atık, yasaya uygun geçici depolama alanlarında depolanmakta, yetkili firmalar aracılığı ile geri dönüşümü/bertarafı sağlanmaktadır.

Yeşil Anahtar Ödülü

Yeşil Anahtar Programı çevrenin korunması yönündeki girişimleri ödüllendirerek destekleyen, iklim değişikliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir turizme katkıda bulunmayı amaçlayan uluslararası bir eko- etikettir ve FEE ‘nin programlarından biridir.

Yeşil Yıldız

Sürdürülebilir turizm kapsamında, çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik tesislerin çevreye olan olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesi amacıyla, 1993 yılından itibaren talep eden ve aranılan nitelikleri taşıyan konaklama tesislerine, Bakanlık tarafından verilen belgedir.

Mavi Bayrak ödülü

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir.

Deniz Kaplumbağalarını korumak için

Çalışanlarımızı ve tatil yapan konuklarımızı bilgilendiriyoruz. Carettaların üreme ve yaşam alanlarını korumak için önlemler alıyoruz.

Hedeflerinin sürdürülebilir bir çevre ve buna bağlı olarak sağlıklı turizm olduğunu söyleyen Crystal Otelleri CEO’su Umman Çetinbaş, bunun ilk şartının ise insanları bilinçlendirmek olduğunu vurguladı. “Gelecek nesillere yeşil, sağlıklı, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için kolları bugünden sıvamak gerekiyor” dedi.Bu Haber 17.06.2019 - 16:35:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.