Tur operatörlüğü neden bir anda bu kadar cazip hale geldi? 

Tur operatörlüğü neden bir anda bu kadar cazip hale geldi? 
Hava yolu şirketleri, giderek daha fazla turistik işlere el atıyor. Easyjet, Etihad, Eurowings... hepsi kendi markaları altında seyahat paketleri satıyor. Peki paket turları bir anda bu kadar cazip yapan şey ne?

Turizm Güncel - Dış Haberler

Bütçeli hava yolu Play paket turlar satmaya başladı. Etihad Airways tur operatörlüğüne soyundu. Easyjet Holidays İngiltere'nin ardından Almanya pazarına da girdi. Ryanair ise TUI ve  Weloveholidays ile iş birliği yapıyor. Bu tip haberlerin listesi uzayıp gidiyor. Görünen o ki giderek daha fazla hava yolu bu işe girmek istiyor. Sadece uçuş değil aynı zamanda paket tur da satmak istiyorlar. 

Alman iş ve turizm dergisi fvw'de yer alan haberde bunun yeni bir kavram olmadığı, 2017 yılında iflas eden Air Berlin'in de Air Berlin Holidays ile başarılı bir şekilde paket tur işine girdiği hatırlatılıyor.

Britanya pazarından ders almak

"İngiltere'nin bütçeli hava yolu Jet2'nun bilançoları bu işte bir potansiyel olduğunu gösteriyor." denilen haberde, 2007'den bu yana piyasada olan Jet2 Holidays'in 2014 yılında 1 milyon yolcuya hizmet verirken, 2022-23 döneminde 5,3 milyon yolcuya ulaştığına dikkat çekildi.  

Bu da Jet2 Holidays'i TUI İngiltere, Weloveholidays ve Booking'i geride bırakarak ülkenin en büyük tur operatörü olmasını sağladı. Bütçeli hava yolu EasyJet'in tur operatörü Easyjet Holidays listenin beşinci sırasında bulunurken  British Airways Holidays hala yedinci sırada yer alıyor. 

Geçtiğiniz yaz Jet2'nun sattığı koltukların yüzde 70'ini Jet2 Holidays paketleri oluşturdu. Bu, turist odaklı bir uçuş ağı sayesinde mümkün oldu.

Eurowings Holidays 2026’da ilk 10’a girmeyi hedefliyor

Birçok iş destinasyonuna uçan ve bu nedenle muhtemelen bu rakamlara ulaşamayacak olan Lufthansa'nın yan kuruluşu Eurowings ise, kendi tur operatörü Eurowings Holidays aracılığıyla hala pazardan bir pay alabileceğini düşünüyor. Şirketin uzun vadeli hedefi, 2026 yılına kadar Eurowings Holidays'i, Almanya'daki en iyi on tur operatöründen biri yapmak.

Tur operatörlüğünde karlılık daha yüksek

Tur operatörlüğü işi hava yolu şirketlerine kapasite kullanım esnekliği ve daha yüksek karlılık sağlıyor. Acılı koronavirüs döneminden sonra hava yolu şirketleri her ikisinden de yararlanabiliyor. SunExpress'in CEO'su Jens Bischof, normal uçuşlarda kar marjı yüzde 4-6 arasındaki iken, paket turlarda bu oranın kesinlikle çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Bir diğer husus ise, giderek daha fazla sayıda insanın doğrudan paket tur satın almasıyla pazarlama maliyetlerinin azalabileceği.

Almanya pazarına yeni rakipler

Giderek daha fazla sayıda hava yolu, Almanya'da ve diğer pazarlarda tur operatörlüğü işine girme hesapları yapıyor. Jet2Holidays şimdilik sadece İngiltere'de devam ediyor. Easyjet Holidays ise uçuşlarını Berlin, Hamburg ve Münih'ten 47 destinasyona ve 3 bin otele bağladı. EasyJet Holidays Almanya'da şimdilik sadece doğruda satış yapıyor ancak İngiltere'de 2 bin 500 acente ile çalışıyor.

Turizm BAE için büyük önem taşıyor

Etihad Holidays ise Almanya'daki seyahat acentelerini satış kolu olarak görüyor. Münih merkezli tur operatörü Avrupa ülkelerinde Etihad Airways ve partnerleri ile paket turlar satmayı amaçlıyor. Bu sadece Etihad Holidays ve müşterileri için değil, aynı zamanda  turizmin giderek daha önemli bir gelir kaynağı haline geldiği BAE ve her şeyin üstünde Abu Dabi için büyük önem taşıyor.

Ryanair tur operatörleri ile partner oluyor

Ryanair de bu işin içinde ve elbette para için. Kendisinden aldığı uçak biletlerinin başka ürünlerle kombine ederek daha pahalıya satan Booking gibi online seyahat platformları ile sorunlar yaşayan Ryanair; Kiwi, Weloveholidays ve TUI gibi tur operatörleri ile iş birliğine gitti. Şirket, daha ileri iş birliklerinin de gözardı etmiyor.


Bu Haber 27.02.2024 - 10:41:58 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Turizm gönüllüsü 27.02.2024 - 05:08

    Turist rehberiyim bir çok rehber gibi mesleği bırakıp Tursab’a başvurduk acente açmak istiyoruz. Sıra var dediler beklemedeyiz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.