Tur operatörlerinden İspanya ve Türkiye’ye ‘fiyat' uyarısı

Tur operatörlerinden İspanya ve Türkiye’ye ‘fiyat' uyarısı

TUI, Jet2 ve Alpitour gibi tur operatörleri İspanya ve Türkiye’ye fiyatları artırmamaları konusunda uyarıda bulundu.


Her yıl tur operatörleri tarafından yapılan “fiyatları artırmayın” uyarısı bu yıl İspanya’dan verildi.

Turizm DataBank’ta yer alan habere göre, turistlerin İspanya ve Türkiye’de ödemek zorunda olduğu fiyatlar artmaya devam ederken TUI, Jet2 ve Alpitour gibi firmalar yine fiyat artışı uyarısında bulundu.

Tavan fiyatlar mı?

İspanya’da yayınlanan bir analize göre, İspanya’da ortalama otel fiyatları geçen yıla göre neredeyse yüzde 12 arttı. İspanya kıyılarına ve adalarına seyahat için uçak biletleri bu yaz yüzde 27 arttı.

2024’te seyahat etmek daha pahalı

STR ve Cushman & Wakefield barometresine göre Ocak ve Mart 2024 arasında İspanyol otellerinin ortalama günlük fiyatının (ADR) 2023’ün aynı dönemine ait rakamları neredeyse yüzde 12 aşarak 134 euro seviyesinde gerçekleşti. Mabrian analizine göre, 1 Haziran ile 15 Eylül 2024 tarihleri ​​arasında İspanya’ya seyahat etmek için düşük maliyetli uçuşlar Birleşik Krallık’ta yüzde 42 oranında daha pahalı hale gelirken, geleneksel havayolu ücretleri yüzde 11 oranında daha pahalı hale geliyor. Almanya’da ise düşük maliyetli uçuşlar yüzde 12 arttı.

Turistler fiyat artışlarını kabul ediyor mu?

Tüketiciler, Avrupa’daki ekonomik durumun neredeyse durgun olmasına rağmen tatil fiyatlarındaki bu artışları kabul ediyorlardı. Ancak Avrupada GSYİH durağanlaştı. Hatta düşüşe geçti. Talepteki artış bu yaz İspanya gibi ülkelere tatile gitme fiyatlarını artırıyor.

Güvenlik hala sorun

Belirsizlik ve savaş gibi süreçler güvenliği yine öne çıkardı. Mısır’a gelen turist sayısı bu yıl yüzde 40 azaldı. Belirsizlik ve Gazze’ye yakınlık nedeniyle talep düştü. O bölgeye gitmeyen turistler artık İspanya, İtalya ve Yunanistan’a gidiyor.

Alpitour ne dedi?

Tüketiciler, İspanya’yı daha az güvenli bir destinasyon olarak algılasalar bile Türkiye’yi tercih edebilirler, diyen Gabriele Burgio İspanya hakkında “Birçok avantajı olan, iyi bir altyapıya sahip bir destinasyon… Tur operatörleri güvenli bir bahis olduğu için İspanya’ya bakıyor. Şu ana kadar fiyatlarda kabul edilebilir bir artış oldu ve bunu müşterilere yansıtabiliriz.” dedi. Ancak Alpitur Başkanı, “Sadece seyahat için değil, fiyatların artması da ailelerin harcanabilir gelirinin azalması anlamına geliyor. Gerçi henüz seyahatten vazgeçecek noktada değiliz.” diye ekledi

Ucuza talep

Gabriele Burgio’ya göre giderek daha fazla Avrupalı ​​tüketici ucuz destinasyonları tercih ediyor. Burgio “Türkiye’de çok modern ve rekabetçi oteller var. Avrupalı ​​tüketiciler bu ülkenin İspanya kadar güvenli bir destinasyon olmadığını düşünebilir ancak daha düşük fiyatlar onları olaylara farklı bakmaya teşvik edebilir.” dedi.

Almanlar talebi azaltabilir mi?

Alman turizm grubu TUI de, Alman ekonomisini etkileyen ve tüketicilerin seyahat planlarını etkileyebilecek sorunları dikkate alarak İspanya’daki fiyat artışlarını endişe duyduğunu açıkladı.

TUI Deutschland CEO’su Stefan Baumert, TUI’nin 2024 yılında İspanya’ya 6 milyon turist getireceğini söylerken, “Talebi azaltabilecek maliyetlerde bir artış var. Bu böyle devam ederse bir değişim göreceğiz. Bu, Almanya’daki pek çok tüketicinin gelirlerinin azaldığını, birçok ekonomik sektörün sıkıntı çektiği bir zamanda gerçekleştiğini” vurguladı.

Jet2 da maliyetlerdeki artış dedi

Jet2 ve Jet2Holidays’in CEO’su Steve Heapy de İspanya’daki fiyat artışından duyduğu endişeyi dile getirirken, “2024’te talep geçen yıla göre daha güçlü olacak. Bizim lehimize olan bir rüzgar var, ancak aynı zamanda hava taşımacılığına bağlı vergi artışları da dahil olmak üzere artan maliyetler gibi talepte azalmaya yol açabilecek engellerle de karşı karşıyayız. Bazı politikalara dikkat edin. Sonunda yalnızca zenginler seyahat edebilecek; bu büyük bir hata.” diye ekledi.Bu Haber 29.05.2024 - 10:42:15 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.